Ilmiy-metrik dunyoda eng taniqli va ta'sirchan xizmatlardan biri bu Scopus, Web of Science va Google Scholar. Dastlabki ikkitasi xalqaro ma'lumotlar bazalari toifasiga kiradi, ikkinchisi esa ko'pincha birinchi toifaga aralashib ketadigan ilmiy-metrik platformadir. Shuning uchun, bunga yo'l qo'ymaslik uchun biz ushbu xizmatlarda nima umumiy va boshqacha ekanligini, ularning o'ziga xos xususiyatlari nimada ekanligini va asosiy mezonlarga muvofiq ular bilan ishlash jarayonida nimani yodda tutish kerakligini bilib olamiz.
Muallif profilini yaratish
Uchala xizmat ham: Scopus, Web of Science va Google Scholar shaxsiy tadqiqotchi profilini yaratish va noyob raqamli muallif identifikatorini ro'yxatdan o'tkazish funksiyasini o'z ichiga oladi. Biroq, Profil yaratish turli yo'llar bilan amalga oshiriladi.
Scopus: scopus-da muallif profilini yaratish va SCOPUS identifikatorini olish uchun ushbu fanometrik ma'lumotlar bazasi jurnalida kamida bitta ilmiy maqola chop etish kerak. Uni indeksatsiya qilgandan so'ng va muallifning profili shakllantirilgandan so'ng, uning yakuniy konfiguratsiyasi ikkinchi ilmiy maqola nashr etilgandan so'ng amalga oshiriladi.
Web of Science: siz ushbu fanometrik ma'lumotlar bazasi jurnallarida nashrlarsiz ham muallif profilini yaratishingiz va Researcher ID-ni ro'yxatdan o'tkazishingiz mumkin. Biroq, bu holda, shunga ko'ra, asosiy ko'rsatkichlar bo'yicha batafsil tahlil mavjud emas.
Google Scholar: Profil yaratish ilmiy nashrlar soniga bog'liq emas. Shaxsiy sahifani loyihalashda muallif aloqa ma'lumotlarini kiritadi va keyin veb-maydonga joylashtirilgan barcha asarlarini qo'shadi. Shunday qilib, tadqiqotchi darhol o'z profilida Google Scholar ID va asosiy fanometrik ko'rsatkichlar tahlilini oladi.
Materiallarni qidirish algoritmlari va ularni xaritalash
Scopus va Web of Science: o'zlarining ilmiy materiallari ma'lumotlar bazasida indekslangandan so'ng profilga avtomatik ravishda qo'shiladi. Boshqa tadqiqotchilarning ilmiy ishlarini topish uchun siz obuna bo'lishingiz yoki korporativ ishdan foydalanishingiz kerak. Bepul versiya uchun muallif, ilmiy tashkilot, Scopus – da qo'shimcha ravishda jurnal orqali qidirish kerak.
Google Scholar: o'zingizning ilmiy materiallaringizni muallif profiliga qo'lda qo'shishingiz mumkin. Bu ma'lum darajada juda mukammal algoritm emas, chunki u mualliflikni tasdiqlashni talab qilmaydi. Shuning uchun, tasodifan yoki bila turib, ko'rsatkichlarni sun'iy ravishda oshirib yuborish uchun siz platformaning minuslari bo'lgan ism-shariflarning, boshqa mualliflarning asarlarini qo'shishingiz mumkin. Tizimda qidirish Google brauzer algoritmlariga o'xshash tarzda amalga oshiriladi. Qidiruv maydoniga kalit so'zlar kiritiladi, keyinchalik tegishli natijalar ko'rsatiladi. Ularga o'tishda foydalanuvchi material nashr etilgan saytga kiradi. Ba'zan qidiruv natijalarini ko'rsatish sahifasidan to'g'ridan-to'g'ri yuklab olish imkoniyati mavjud. Barcha turdagi qidiruvlar, shu jumladan kengaytirilgan qidiruvlar ham obunaga muhtoj emas. Biroq, yopiq kirish materiallari bilan tanishish uchun to'lov qabul qilinadi, bu barcha fanometrik platformalar uchun standart istisno.
Ilmiy materiallarning o'ziga xos xususiyatlari
Scopus va Web of Science: xalqaro ma'lumotlar bazalari doirasida scopus va Web of Science-da indekslangan reyting ilmiy nashrlarida ko'rib chiqilgan materiallar joylashtirilgan. Ushbu ma'lumotlar bazalari mutaxassislari jurnallar va ularda joylashtirilgan tarkib sifatini faol ravishda kuzatib boradilar. Ingliz tilida yozilgan ilmiy materiallarning eng katta ulushi, ammo boshqa tillarda yozilgan materiallarning ozgina qismi ham mavjud. Kontent turi bo'yicha ilmiy maqolalar, kitoblar va konferentsiya materiallari etakchi o'rinni egallaydi.
Google Scholar: tizim Internetda joylashtirilgan barcha materiallarni qo'llab-quvvatlaydi. Ba'zida xizmatning bir qismi sifatida "ilmiy bo'lmagan" manbalarni topish mumkin, bu erda tarkibni ko'rib chiqish yoki oldindan moderatsiya qilish yo'q, bu olimlar uchun ba'zi xavflarni keltirib chiqaradi. Materiallar ingliz va mintaqaviy tillarda joylashtirilgan. Xizmat turli xil tarkibni qo'llab-quvvatlaydi: monografiyalar, darsliklar, maqolalar, konferentsiya tezislari va boshqalar.
Resurslar ekotizimi
Scopus: Elsevier kompaniyasining mendeley, SciVal, ScienceDirect va boshqa xizmatlarni qamrab oluvchi global tarmog'iga kiradi.
Web of Science: clarivate kompaniyasining mahsulotlariga tegishli va InCite, EndNote, JCR va boshqalar bilan bog'liq.
Google Scholar: Google mahsulotlari bilan bog'liq.
Muallifning ilmiy ko'rsatkichlari
Scopus, Web of Science va Google Scholar doirasidagi asosiy ilmiy ko'rsatkichlar iqtiboslar indeksi va Xirsh indeksidir. Umuman olganda, ilmiy-metrik ma'lumotlar bazalari olimning ko'rsatkichlarini tahlil qilish uchun ko'proq imkoniyatlar beradi, masalan, o'lchovlarni grafik xaritalash, yillar, mavzular, ta'sirlar va boshqalar bo'yicha moslashish. Google Scholar doirasida qo'shimcha i10-index metrikasi hisoblanadi.
Platformalarning funktsionalligi
Barcha farqlarga qaramay, Scopus, Web of Science va Google Scholar-ning funktsional tarkibi juda ko'p o'xshashliklarga ega. Turli xil qidiruv turlari, materiallarni kuzatish, ularni tahlil qilish, saqlash, nashrlarni tanlash va h.k. biroq, ushbu imkoniyatlardan foydalanish hajmi asosan xizmatlarning o'ziga xos xususiyatlari bilan bog'liq.
Qiyosiy tavsif: Scopus va Web of Science vs. Google Scholar
Funksiyalar |
Scopus, Web of Science |
Google Scholar |
Foydalanish to'lovi |
To'liq versiyadan foydalanganda siz obuna bo'lishingiz kerak, cheklangan imkoniyatlarga ega bepul versiyalar mavjud |
Ozod |
Platformada ro'yxatdan o'tish |
Profil birinchi nashrdan keyin yaratiladi (Scopus uchun) Web of Science-da ro'yxatdan o'tish nashrlarsiz mumkin |
Регистрация возможна без наличия публикаций |
Materiallarni qo'shish |
Avtomatik (ba'zan qo'lda) |
Qo'lda (tegishli nashrlarni tanlash yoki material haqida ma'lumotni to'liq qo'shish bilan) |
Materiallarni qidirish |
Bazaning o'zida |
Internetda |
Bibliografik boshqaruvchi sifatida foydalanish imkoniyati |
Ha, asosiy funktsiyalar to'plami bilan |
Nashr uchun nashrni tanlash uchun foydalanish imkoniyati |
Yemoq |
Ko'rib chiqish yoki moderatsiya qilish |
Ha, doimiy ravishda amalga oshiriladi |
Deyarli yo'q |
Muallifning ilmiyometrik ko'rsatkichlari |
Iqtibos indeksi, Hirsh indeksi |
Iqtibos indeksi, Hirsch indeksi, i10-indeks |
Chuqurroq tahlil qilish imkoniyati |
Platformaning ochiqligi |
Faqat ma'lumotlar bazalarida indekslangan materiallarga ishoning |
Materiallarni qamrab olish - barcha veb-makon |
Tegishli xizmatlar |
Butun Elsevier yoki Clarivate ekotizimlari |
Google xizmatlariga ulangan |
Indekslangan materiallar |
Asosan ilmiy maqolalar, konferensiya materiallari, kitoblar |
Barcha turdagi ilmiy materiallar |
Yozish tili |
Asosan ingliz tilida, kichik qismi milliy tillarda |
Deyarli barcha milliy tillarni qo'llab-quvvatlaydi |
"Scientific Publications" kompaniyasi ilmiy-metrik platformalardan foydalanish imkoniyatlari va ular bilan ishlashning o'ziga xos xususiyatlari bo'yicha chuqur tahliliy ishlarni olib boradi. Biz tadqiqotchilarning ilmiy ehtiyojlarini maksimal darajada qoplash va professional qo'llab-quvvatlashni ta'minlash uchun "Scopus nashrlari", "Web of Science nashrlari", "Google Scholar iqtiboslari" va boshqa bir qator xizmatlarni taqdim etamiz.

В наукометрическом мире одними из наиболее известных и влиятельных сервисов являются Scopus, Web of Science и Google Scholar. Два первых принадлежат к категории международных баз данных, а последний – скорее, наукометрическая платформа, которую часто путают с первой категорией. Поэтому во избежание этого разберемся, что общего и отличного в этих сервисах, в чем их специфика и что следует помнить в процессе работы с ними по ключевым критериям.
Создание профиля автора
Все три сервиса: Scopus, Web of Science и Google Scholar включают функцию создания личного профиля исследователя и регистрацию уникального цифрового идентификатора автора. Однако создание профиля проходит разными способами.
Scopus: для того, чтобы создать профиль автора в Scopus и получить Scopus ID необходимо опубликовать хотя бы одну научную статью в журнале этой наукометрической базы данных. После ее индексации и формируется авторский профиль, окончательная его настройка проходит после публикации второй научной статьи.
Web of Science: создать профиль автора и зарегистрировать Researcher ID можно даже без наличия публикаций в журналах этой наукометрической базы данных. Однако, в таком случае, соответственно, развернутая аналитика по основным метрикам отсутствует.
Google Scholar: создание профиля не зависит от количества научных публикаций. При оформлении личной страницы автор вводит контактную информацию, а затем добавляет все свои работы из тех, которые размещены в веб-пространстве. Таким образом, исследователь сразу получает Google Scholar ID и аналитику основных наукометрических показателей в собственном профиле.
Алгоритмы поиска материалов и их отображение
Scopus и Web of Science: собственные научные материалы добавляются в профиль автоматически после их индексации в базе данных. Для того чтобы найти научные работы других исследователей, необходимо оформить подписку или воспользоваться корпоративной. Для бесплатной версии предполагается поиск по автору, научной организации, в Scopus – дополнительно по журналу.
Google Scholar: добавить собственные научные материалы в профиль автора можно вручную. В некоторой степени это не очень идеальный алгоритм, поскольку он не требует подтверждения авторства. Поэтому, случайно или сознательно для искусственного завышения показателей можно добавить работы однофамильцев, других авторов, что выступает минусом платформы. Поиск в системе выполняется подобно алгоритмам браузера Google. В поисковом поле вводятся ключевые слова, впоследствии отображаются релевантные результаты. При переходе на них пользователь попадает на сайт, где опубликован материал. Иногда возможен вариант прямой загрузки со страницы отображения результатов поиска. Все виды поиска, в том числе и расширенного, не нуждаются в подписке. Однако для ознакомления с материалами закрытого доступа предполагается оплата, это стандартное исключение для всех наукометрических платформ.
Специфика научных материалов
Scopus и Web of Science: в рамках международных баз данных размещаются материалы, которые прошли рецензирование в рейтинговых научных изданиях, индексируемых в Scopus и Web of Science. Специалисты этих баз данных активно следят за качеством журналов и размещаемого в них контента. Наибольшая доля научных материалов, написанных на английском языке, однако существует и небольшой процент материалов, написанных на других языках. По типу контента лидируют научные статьи, книги и материалы конференций.
Google Scholar: система поддерживает все материалы, размещенные в Интернете. Иногда в рамках сервиса можно найти и «ненаучные» источники, где нет рецензирования или предварительной модерации контента, что создает некоторые риски для ученых. Материал размещается как на английском, так и на региональных языках. В рамках сервиса поддерживается разного рода контент: монографии, учебники, статьи, тезисы конференций и т.д.
Экосистема ресурсов
Scopus: входит в глобальную сеть компании Elsevier, покрывающую такие сервисы как Mendeley, SciVal, ScienceDirect и другие.
Web of Science: относится к продуктам компании Clarivate и связан с InCite, EndNote, JCR и другими.
Google Scholar: связан с продуктами Google.
Наукометрические показатели автора
Главными наукометрическими показателями в рамках Scopus, Web of Science и Google Scholar являются индекс цитируемости и индекс Хирша. В общем можно сказать, что наукометрические базы данных дают больше возможностей для аналитики показателей ученого, например графическое отображение метрик, адаптация по годам, темам, влиянию и прочее. В рамках Google Scholar рассчитывается дополнительная метрика i10-index.
Функционал платформ
Несмотря на все отличия, функциональное наполнение Scopus, Web of Science и Google Scholar имеет много схожего. Существует возможность различных типов поиска, отслеживания материалов, их аналитики, хранения, подбора публикаций и т.д. Однако объем использования этих возможностей во многом связан со спецификой сервисов.
Сравнительная характеристика: Scopus и Web of Science vs. Google Scholar
Функции |
Scopus, Web of Science |
Google Scholar |
Плата за использование |
при пользовании полной версии необходимо оформить подписку, существуют бесплатные версии с ограниченными возможностями |
Бесплатный |
Регистрация на платформе |
Профиль формируется при первой публикации (для Scopus) Регистрация в Web of Science возможна и без наличия публикаций |
Регистрация возможна без наличия публикаций |
Добавление материалов |
Автоматически (иногда вручную) |
Вручную (с выбором соответствующих публикаций или полное добавление сведений о материале) |
Поиск материалов |
В рамках самой базы |
В сети Интернет |
Возможность использовать как библиографический менеджер |
Есть, с базовым набором функций |
Возможность использовать для подбора издания для публикации |
Есть |
Рецензирование или модерация |
Есть, проводится на постоянной основе |
Фактически отсутствует |
Наукометрические показатели автора |
Индекс цитируемости, индекс Хирша |
Индекс цитируемости, индекс Хирша, i10-index |
Возможность более глубокой аналитики |
Открытость платформы |
Опираются в материалы, которые индексируются только в рамках самих баз данных |
Охват материалов – все веб пространство |
Связанные сервисы |
Вся экосистема Elsevier или Clarivate |
Связан с сервисами Google |
Индексируемые материалы |
Преимущественно научные статьи, материалы конференций, книги |
Все типы научных материалов |
Компания «Научные Публикации» проводит глубокую аналитическую работу по возможностям использования наукометрических платформ и специфику работы с ними. Мы предоставляем услуги «Публикации в Scopus», «Публикации в Web of Science», «Цитирования в Google Scholar» и ряд других для максимального покрытия научных потребностей исследователей и обеспечения профессионального сопровождения.