Ilmiy-metrik dunyoda eng taniqli va ta'sirchan xizmatlardan biri bu Scopus, Web of Science va Google Scholar. Dastlabki ikkitasi xalqaro ma'lumotlar bazalari toifasiga kiradi, ikkinchisi esa ko'pincha birinchi toifaga aralashib ketadigan ilmiy-metrik platformadir. Shuning uchun, bunga yo'l qo'ymaslik uchun biz ushbu xizmatlarda nima umumiy va boshqacha ekanligini, ularning o'ziga xos xususiyatlari nimada ekanligini va asosiy mezonlarga muvofiq ular bilan ishlash jarayonida nimani yodda tutish kerakligini bilib olamiz.
Muallif profilini yaratish
Uchala xizmat ham: Scopus, Web of Science va Google Scholar shaxsiy tadqiqotchi profilini yaratish va noyob raqamli muallif identifikatorini ro'yxatdan o'tkazish funksiyasini o'z ichiga oladi. Biroq, Profil yaratish turli yo'llar bilan amalga oshiriladi.
Scopus: scopus-da muallif profilini yaratish va SCOPUS identifikatorini olish uchun ushbu fanometrik ma'lumotlar bazasi jurnalida kamida bitta ilmiy maqola chop etish kerak. Uni indeksatsiya qilgandan so'ng va muallifning profili shakllantirilgandan so'ng, uning yakuniy konfiguratsiyasi ikkinchi ilmiy maqola nashr etilgandan so'ng amalga oshiriladi.
Web of Science: siz ushbu fanometrik ma'lumotlar bazasi jurnallarida nashrlarsiz ham muallif profilini yaratishingiz va Researcher ID-ni ro'yxatdan o'tkazishingiz mumkin. Biroq, bu holda, shunga ko'ra, asosiy ko'rsatkichlar bo'yicha batafsil tahlil mavjud emas.
Google Scholar: Profil yaratish ilmiy nashrlar soniga bog'liq emas. Shaxsiy sahifani loyihalashda muallif aloqa ma'lumotlarini kiritadi va keyin veb-maydonga joylashtirilgan barcha asarlarini qo'shadi. Shunday qilib, tadqiqotchi darhol o'z profilida Google Scholar ID va asosiy fanometrik ko'rsatkichlar tahlilini oladi.
Materiallarni qidirish algoritmlari va ularni xaritalash
Scopus va Web of Science: o'zlarining ilmiy materiallari ma'lumotlar bazasida indekslangandan so'ng profilga avtomatik ravishda qo'shiladi. Boshqa tadqiqotchilarning ilmiy ishlarini topish uchun siz obuna bo'lishingiz yoki korporativ ishdan foydalanishingiz kerak. Bepul versiya uchun muallif, ilmiy tashkilot, Scopus – da qo'shimcha ravishda jurnal orqali qidirish kerak.
Google Scholar: o'zingizning ilmiy materiallaringizni muallif profiliga qo'lda qo'shishingiz mumkin. Bu ma'lum darajada juda mukammal algoritm emas, chunki u mualliflikni tasdiqlashni talab qilmaydi. Shuning uchun, tasodifan yoki bila turib, ko'rsatkichlarni sun'iy ravishda oshirib yuborish uchun siz platformaning minuslari bo'lgan ism-shariflarning, boshqa mualliflarning asarlarini qo'shishingiz mumkin. Tizimda qidirish Google brauzer algoritmlariga o'xshash tarzda amalga oshiriladi. Qidiruv maydoniga kalit so'zlar kiritiladi, keyinchalik tegishli natijalar ko'rsatiladi. Ularga o'tishda foydalanuvchi material nashr etilgan saytga kiradi. Ba'zan qidiruv natijalarini ko'rsatish sahifasidan to'g'ridan-to'g'ri yuklab olish imkoniyati mavjud. Barcha turdagi qidiruvlar, shu jumladan kengaytirilgan qidiruvlar ham obunaga muhtoj emas. Biroq, yopiq kirish materiallari bilan tanishish uchun to'lov qabul qilinadi, bu barcha fanometrik platformalar uchun standart istisno.
Ilmiy materiallarning o'ziga xos xususiyatlari
Scopus va Web of Science: xalqaro ma'lumotlar bazalari doirasida scopus va Web of Science-da indekslangan reyting ilmiy nashrlarida ko'rib chiqilgan materiallar joylashtirilgan. Ushbu ma'lumotlar bazalari mutaxassislari jurnallar va ularda joylashtirilgan tarkib sifatini faol ravishda kuzatib boradilar. Ingliz tilida yozilgan ilmiy materiallarning eng katta ulushi, ammo boshqa tillarda yozilgan materiallarning ozgina qismi ham mavjud. Kontent turi bo'yicha ilmiy maqolalar, kitoblar va konferentsiya materiallari etakchi o'rinni egallaydi.
Google Scholar: tizim Internetda joylashtirilgan barcha materiallarni qo'llab-quvvatlaydi. Ba'zida xizmatning bir qismi sifatida "ilmiy bo'lmagan" manbalarni topish mumkin, bu erda tarkibni ko'rib chiqish yoki oldindan moderatsiya qilish yo'q, bu olimlar uchun ba'zi xavflarni keltirib chiqaradi. Materiallar ingliz va mintaqaviy tillarda joylashtirilgan. Xizmat turli xil tarkibni qo'llab-quvvatlaydi: monografiyalar, darsliklar, maqolalar, konferentsiya tezislari va boshqalar.
Resurslar ekotizimi
Scopus: Elsevier kompaniyasining mendeley, SciVal, ScienceDirect va boshqa xizmatlarni qamrab oluvchi global tarmog'iga kiradi.
Web of Science: clarivate kompaniyasining mahsulotlariga tegishli va InCite, EndNote, JCR va boshqalar bilan bog'liq.
Google Scholar: Google mahsulotlari bilan bog'liq.
Muallifning ilmiy ko'rsatkichlari
Scopus, Web of Science va Google Scholar doirasidagi asosiy ilmiy ko'rsatkichlar iqtiboslar indeksi va Xirsh indeksidir. Umuman olganda, ilmiy-metrik ma'lumotlar bazalari olimning ko'rsatkichlarini tahlil qilish uchun ko'proq imkoniyatlar beradi, masalan, o'lchovlarni grafik xaritalash, yillar, mavzular, ta'sirlar va boshqalar bo'yicha moslashish. Google Scholar doirasida qo'shimcha i10-index metrikasi hisoblanadi.
Platformalarning funktsionalligi
Barcha farqlarga qaramay, Scopus, Web of Science va Google Scholar-ning funktsional tarkibi juda ko'p o'xshashliklarga ega. Turli xil qidiruv turlari, materiallarni kuzatish, ularni tahlil qilish, saqlash, nashrlarni tanlash va h.k. biroq, ushbu imkoniyatlardan foydalanish hajmi asosan xizmatlarning o'ziga xos xususiyatlari bilan bog'liq.
Qiyosiy tavsif: Scopus va Web of Science vs. Google Scholar
Funksiyalar |
Scopus, Web of Science |
Google Scholar |
Foydalanish to'lovi |
To'liq versiyadan foydalanganda siz obuna bo'lishingiz kerak, cheklangan imkoniyatlarga ega bepul versiyalar mavjud |
Ozod |
Platformada ro'yxatdan o'tish |
Profil birinchi nashrdan keyin yaratiladi (Scopus uchun) Web of Science-da ro'yxatdan o'tish nashrlarsiz mumkin |
Регистрация возможна без наличия публикаций |
Materiallarni qo'shish |
Avtomatik (ba'zan qo'lda) |
Qo'lda (tegishli nashrlarni tanlash yoki material haqida ma'lumotni to'liq qo'shish bilan) |
Materiallarni qidirish |
Bazaning o'zida |
Internetda |
Bibliografik boshqaruvchi sifatida foydalanish imkoniyati |
Ha, asosiy funktsiyalar to'plami bilan |
Nashr uchun nashrni tanlash uchun foydalanish imkoniyati |
Yemoq |
Ko'rib chiqish yoki moderatsiya qilish |
Ha, doimiy ravishda amalga oshiriladi |
Deyarli yo'q |
Muallifning ilmiyometrik ko'rsatkichlari |
Iqtibos indeksi, Hirsh indeksi |
Iqtibos indeksi, Hirsch indeksi, i10-indeks |
Chuqurroq tahlil qilish imkoniyati |
Platformaning ochiqligi |
Faqat ma'lumotlar bazalarida indekslangan materiallarga ishoning |
Materiallarni qamrab olish - barcha veb-makon |
Tegishli xizmatlar |
Butun Elsevier yoki Clarivate ekotizimlari |
Google xizmatlariga ulangan |
Indekslangan materiallar |
Asosan ilmiy maqolalar, konferensiya materiallari, kitoblar |
Barcha turdagi ilmiy materiallar |
Yozish tili |
Asosan ingliz tilida, kichik qismi milliy tillarda |
Deyarli barcha milliy tillarni qo'llab-quvvatlaydi |
"Scientific Publications" kompaniyasi ilmiy-metrik platformalardan foydalanish imkoniyatlari va ular bilan ishlashning o'ziga xos xususiyatlari bo'yicha chuqur tahliliy ishlarni olib boradi. Biz tadqiqotchilarning ilmiy ehtiyojlarini maksimal darajada qoplash va professional qo'llab-quvvatlashni ta'minlash uchun "Scopus nashrlari", "Web of Science nashrlari", "Google Scholar iqtiboslari" va boshqa bir qator xizmatlarni taqdim etamiz.

Scopus, Web of Science, and Google Scholar are the most influential services in the scientometric world. The first two are considered international databases, while the latter is more of a scientometric platform, often misunderstood as a former category. As such, to prevent confusion, we will analyze what is similar and different within the platforms and what are their specifics, and what to remember while working with them by key categories.
Author’s profile creation
All three services: Scopus, Web of Science, and Google Scholar create a personal author’s profile and register the digital author’s identifier. However, the author's creations are done differently.
Scopus: To create the author’s profile in Scopus and get Scopus ID, it is necessary to publish at least one scientific article in the magazine, indexed by the scientometrics database. After its indexation, the author's profile is created, while its final configuration is done after a second scientific article publication.
Web of Science: author’s profile creation and Researcher ID creation can be done without any publications in the magazines, indexed by the scientometrics database. However, in this case, the expanded analytics on main metrics will not be available.
Google Scholar: author's profile can be created regardless of the number of scientific publications. During the author's profile creation, the author enters the contact information and then adds all his works, present on the Internet. As such, the researcher gets his Google Scholar ID and main scientometrics metrics analytics in the personal profile.
Material search algorithms and their representation
Scopus and Web of Science: own scientific materials are added automatically after their indexation in the database. To find other scientific works, a subscription is needed. Search by author, and scientific institution is available for free access, while Scopus also has a search by magazine.
Google Scholar: addition of own scientific materials into the author's profile is possible manually. In some regard, it is not an ideal algorithm as it does not require proof of authorship. As such, either by accident or with intent to artificially improve metrics, other works by similar last names or other authors, etc. may be added. Search is done similarly to Google. Keywords are entered in the search bar and relevant search results are then shown. By following the links the user is directed to the site of published material. It is sometimes possible to directly download the works straight from the search result window. All search types, including expanded ones, do not require a subscription. However, to view the closed-access materials, a fee may be required. This is a normal exception for all scientometrics platforms.
Scientific materials specifics
Scopus and Web of Science: the international databases contain materials that have been peer-reviewed in the ranking scientific journals indexed in Scopus and Web of Science. Database specialists actively monitor the quality of journals and their contents. The largest share of scientific materials is written in English, but there is also a small percentage of materials made in other languages. By type of content, scientific articles, as well as books and conference proceedings are leading.
Google Scholar: the system supports all materials posted on the Internet. Sometimes within the service, it is possible to find "non-scientific" sources with no peer review or pre-moderation of content, which creates some risks for scientists. The material is posted in both English and regional languages. The service supports various kinds of content: monographs, textbooks, articles, conference abstracts, etc.
Resource ecosystems
Scopus: is part of the global network of Elsevier, which covers such services as Mendeley, SciVal, ScienceDirect, and others.
Web of Science: belongs to Clarivate products and is connected with InCite, EndNote, JCR, and others.
Google Scholar: related to Google products.
Scientometric metrics of the author
The main scientometric metrics within Scopus, Web of Science, and Google Scholar are the citation index and the Hirsch index. In general, it can be said that scientometric databases provide more opportunities for analyzing the scientist's indicators, such as graphical display of metrics, adaptation by years, topics, impact, etc. Within Google Scholar, an additional metric i10-index is calculated.
Platform functionality
Despite all the differences, the functionality of Scopus, Web of Science, and Google Scholar are similar. Various types of search, tracking materials, their analysis, saving, selection of publications for publication, etc. are present. However, the scope of use of these features is largely related to the specifics of the services.
Comparative characteristics: Scopus and Web of Science vs. Google Scholar
Functions |
Scopus, Web of Science |
Google Scholar |
Usage fee |
If you use the full version, you need to subscribe, there are free versions with limited features. |
Free |
Registration on the platform |
The profile is formed at the first publication (for Scopus) Registration in Web of Science is possible even without publications |
Registration is possible without publications |
Adding materials |
Automatically (sometimes manually) |
Manually (with selection of relevant publications or full addition of material details) |
Material Search |
Within the base itself. |
On the Internet |
Ability to use as a bibliographic manager |
Yes, with a basic set of functions |
Possibility to use for selection of a publication |
Got it |
Reviewing or moderation |
Yes, it's ongoing |
Virtually none |
Author's scientific metrics |
Citation index, Hirsch index |
Citation index, Hirsch index, i10-index |
Opportunity for deeper analytics |
Platform openness |
Relied upon in materials that are indexed only within the databases themselves |
Material coverage - the entire webspace |
Related services |
The entire Elsevier or Clarivate ecosystem |
Linked to Google services |
Indexed materials |
Predominantly scientific articles, conference proceedings, books |
All types of scientific materials |
Writing language |
Predominantly English, a small part in national languages |
Supports almost all national languages |
"Scientific Publications" company provides deep analytical work on the scientometrics platform usage and their specifics. We provide services on “Scopus publications”, “Web of Science publications”, "Google Scholar citations" and others to fully cover researcher needs and support the sphere of science.