Scopus va Web of Science xalqaro ilmiy muhitda muhim rol o‘ynaydigan yetakchi naukometrik ma’lumotlar bazalaridir. Xalqaro darajada nashr qilishni rejalashtirayotgan olimlar uchun ushbu ma’lumotlar bazalari o‘rtasida tanlov qilish masalasi eng dolzarb savollardan biridir. Qaysi ma’lumotlar bazasini tanlash kerak? Bu haqda bugungi maqolamizda gaplashamiz.
Scopus ma’lumotlar bazasi nima?
Scopus – Elsevier kompaniyasi tomonidan yaratilgan eng yirik naukometrik ma’lumotlar bazalaridan biridir. Baza turli fan yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy nashrlarning keng doirasini qamrab oladi hamda butun dunyo bo‘ylab olimlar, o‘qituvchilar va tadqiqotchilarga dolzarb ilmiy ma’lumotlarni izlash, nashrlar iqtibos qilinishini tahlil qilish, mualliflarning ilmiy faolligini kuzatish va hokazo imkoniyatlarni beradi. Bu Scopusni akademik faoliyat va nashriyot faoliyatini strategik rejalashtirish uchun asosiy vositalardan biriga aylantiradi.
Ma’lumotlar bazasi fanlarning keng doirasini qamrab oladi, biroq asosiylari gumanitar fanlar bo‘lib, xususan: falsafa, lingvistika, adabiyot, san’atshunoslik, tarix, madaniyatshunoslik, sotsiologiya va psixologiyadir.
Bugungi kunda Scopus kontenti quyidagilardan iborat:
- 29 mingdan ortiq ilmiy jurnallar
- 7 mingdan ortiq nashriyotlar
- 100 milliondan ortiq yozuvlar
- 400 mingdan ortiq ilmiy kitoblar
- 2,5 milliarddan ortiq iqtibos keltirilgan havolalar
- 25 milliondan ortiq ochiq kirish hujjatlari
Scopus ma’lumotlar bazasining imkoniyatlari
Scopus olimlarga o‘z tadqiqotlarini tarqatish uchun noyob imkoniyatlarni taqdim etadi. Scopusning asosiy funksiyalariga quyidagilar kiradi:
- Dolzarb adabiyot manbalarini izlash. Qidiruv tizimi va ko‘plab filtrlari tufayli olimlar o‘z qiziqishlari va tadqiqot mavzusiga mos bo‘lgan, shuningdek ilmiy muhitda yuqori baholanadigan va ishonchli ma’lumotlarni o‘z ichiga oladigan zarur nashrlarni topishlari mumkin.
- Iqtibos qilinishni tekshirish. Scopus olimning yoki uning hamkasblarining ishlariga keltirilgan iqtiboslarni kuzatish imkoniyatini beradi, bu esa tadqiqotchilarning ilmiy hissasini baholash uchun muhimdir.
- Nashr uchun jurnallarni izlash. Ma’lumotlar bazasi CiteScore, SNIP va boshqalar kabi naukometrik ko‘rsatkichlar yordamida ilmiy nashrlarning obro‘si va nufuz darajasini tahlil qilish, shuningdek jurnalni kvartil bo‘yicha (Q1-Q4) tanlash imkonini beradi. Shunday qilib, olimlar o‘zlari uchun eng mos nashrni tanlashlari mumkin.
- Ilmiy tendensiyalarni kuzatish. Tadqiqotchilar o‘z faoliyat sohasi va umuman fan bo‘yicha yangilanishlarni kuzatib borishlari mumkin.
- Hamkorlik va netvorking. Ma’lumotlar bazasida mualliflar hamda ilmiy muassasalar yoki universitetlar profillarining mavjudligi birgalikdagi nashrlar yoki loyihalar uchun hamkorlarni topish imkoniyatini oshiradi.
Scopus ma’lumotlar bazasining afzalliklari
| Fanlar va manbalarni keng yoritish | Scopus 29 000 dan ortiq jurnal va millionlab yozuvlarni qamrab oladi. Bu olimlarga fanlararo tadqiqotlar olib borish va bitta mutaxassislikdan tashqariga chiqadigan ma'lumotlarni topish imkonini beradi. |
| Qulay qidiruv va filtrlash | Qulay interfeys va etarli miqdordagi filtrlar kalit so'zlar, mualliflar, tashkilotlar yoki nashr sanalari bo'yicha tegishli maqolalarni tezda topish imkonini beradi. Bu qidiruv vaqtini tejaydi va tadqiqot samaradorligini oshiradi. |
| Mualliflar va tashkilotlarning profillari | Ma'lumotlar bazasida 21 milliondan ortiq muallif profillari va 94 000 dan ortiq muassasa profillari mavjud. Bu ilmiy samaradorlikni kuzatishga yordam beradi va boshqa olimlar bilan hamkorlik qilish imkoniyatlarini oshiradi. |
| Boshqa platformalar bilan hamkorlik | Scopus ORCID va Mendeley kabi boshqa platformalar bilan hamkorlik qiladi, bu bibliografiyalarni boshqarish va boshqa ilmiy tizimlar bilan ma'lumotlarni almashish jarayonini soddalashtiradi. |
Web of Science ma’lumotlar bazasi nima?
Web of Science (WoS) – Clarivate kompaniyasiga tegishli nufuzli xalqaro naukometrik ma’lumotlar bazasidir. U tabiiy, texnik, tibbiy, ijtimoiy hamda gumanitar fanlarni o‘z ichiga olgan turli bilim sohalaridan sinchkovlik bilan tanlab olingan ilmiy jurnallarni qamrab oladi.
Bazaning asosini qat’iy tanlovdan o‘tgan va Science Citation Index Expanded (SCIE), Social Sciences Citation Index (SSCI), Arts and Humanities Citation Index (AHCI) va boshqalar kabi indekslarga mansub jurnallar tashkil etadi. Web of Science iqtiboslarni kuzatish, fanda tendensiyalarni tahlil qilish va hokazo imkonini beradi. Kontent sifati bo‘yicha yuqori talablar tufayli u xalqaro e’tirof va akademik o‘sishga intilayotgan olimlar uchun muhim vositadir.
Web of Science katta hajmdagi axborotni qamrab oladi, platforma kontenti esa quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
- 22 mingdan ortiq taqrizdan o‘tgan jurnallar
- 134 ming ilmiy kitoblar (Book Citation Index orqali)
- 254 predmet sohalari
- 2,4 milliard iqtibos keltirilgan havolalar
- Web of Science Core Collection’da 97 milliondan ortiq yozuvlar
Web of Science ma’lumotlar bazasida nashr qilishning afzalliklari
Nashr jarayonining murakkabligi va taqdim etiladigan materiallarga qo‘yiladigan qat’iy talablariga qaramay, WoS’da nashr qilish olimlar uchun bir qator afzalliklarga ega.
| Yuqori darajadagi ko'rib chiqish | WoS jurnallari tahririyat jarayonining sifati, ilmiy ahamiyati va axloqiy me'yorlarini baholashni o'z ichiga olgan qat'iy tanlovdan o'tadi. Qattiq ko'rib chiqish tufayli ushbu jurnallarda faqat yuqori sifatli tadqiqotlar nashr etiladi. Bu, o'z navbatida, maqolalar va ularning mualliflariga bo'lgan ishonchni oshiradi. |
| Obro' va tan olish | Web of Science jurnallarida chop etilishi muallifning ilmiy obro‘sini sezilarli darajada oshiradi. Bundan tashqari, bunday maqolalar ko'pincha grantlar, ilmiy darajalar yoki lavozimlarni olish shartidir, chunki ular muallifning yuqori malakasini tasdiqlaydi. |
| Global ko'rinish | WoS (olimlar, universitetlar, grant agentliklari va boshqalar) keng auditoriyasi tufayli maqolalar iqtibos keltirish uchun ko'proq imkoniyatga ega bo'ladi. Bu muallifning h-indeksining o‘sishiga, ilmiy va ilmiy muhitda uning mavqeini mustahkamlashga yordam beradi. |
| Uzoq muddatli ta'sir | Ushbu ma'lumotlar bazasida chop etilgan maqolalar uzoq vaqt davomida boshqa tadqiqotchilar tomonidan iqtibos keltirish uchun mavjud bo'lib qolmoqda, bu olimning ilmiy imidjini uzoq muddatli saqlash uchun samaralidir. |
Scopus va Web of Science: mavzuli yo‘nalishlar
Scopus ham, Web of Science ham multidisiplinar platformalar sifatida taqdim etilsa-da, ular o‘rtasida baribir farq mavjud. Quyida biz Scopus va Web of Science fan yo‘nalishlari bo‘yicha taqqoslovchi jadvalni tayyorladik:
| Web of Science | Scopus |
| Fizika | Falsafa |
| Matematika | Tilshunoslik |
| Kimyo | Adabiyot |
| Biologiya | San'atshunoslik |
| Muhandislik fanlari | Tarixi |
| Tibbiyot | Madaniyatshunoslik |
| Kompyuter fanlari | Sotsiologiya |
Scopus va Web of Science’ning asosiy farqlari
- Metrikalar va baholash usullari. Har ikkala platforma kvartil va prosentildan foydalanadi, biroq bu ko‘rsatkichlar turli algoritmlar asosida hisoblanadi. Scopus’da CiteScore va SJR (SCImago Journal Rank) metrikalari qo‘llaniladi, Web of Science’da esa asosiy ko‘rsatkich JIF (Journal Impact Factor) hisoblanadi.
- Ma’lumotlar hajmi. Web of Science uzoqroq tarixga ega bo‘lib, 1864 yildan boshlab arxiv ma’lumotlarini ham o‘z ichiga olgan holda iqtiboslarning chuqurroq qamrovini ta’minlaydi. Scopus zamonaviy manbalarning kengroq massivini qamrab oladi; u keyinroq paydo bo‘lgan bo‘lsa-da, ayrim materiallar 1788 yilga taalluqlidir.
- Indekslanadigan nashrlarning mavzuiy yo‘nalishi. Ma’lum darajada ixtisoslashuv kuzatiladi: Scopus gumanitar, ijtimoiy va amaliy fanlarga biroz ko‘proq yo‘naltirilgan, Web of Science esa aniq va tabiiy fanlarga e’tibor qaratadi.
- Tuzilma. WoSning eng mashhur tarkibiy qismi Web of Science Core Collection bo‘lib, u bazaning asosi hisoblanadi va 10 ta iqtibos indeksidan iborat. Scopus esa kolleksiyalarga bo‘linmagan, yanada yaxlit platformadir.
- Boshqa platformalar bilan o‘zaro aloqasi. Scopus SciVal tahliliy platformasi bilan yaqin integratsiyalashgan bo‘lib, ilmiy samaradorlikni chuqur tahlil qilish imkonini beradi. Web of Science esa InCites bilan integratsiyalashgan – bu alohida mualliflar, muassasalar va mamlakatlar darajasida tadqiqot salohiyatini baholash tizimidir.
Har ikkala platforma ham ilmiy hamjamiyat orasida yuqori nufuz va obro‘ga ega bo‘lib, ulardagi nashrlar butun dunyo bo‘ylab olimlar, universitetlar va ilmiy muassasalar tomonidan yuqori baholanadi.
Nashr uchun ma’lumotlar bazasini tanlash sizning maqsadlaringiz hamda universitet yoki ilmiy muassasaning talablariga bog‘liq bo‘lishi kerak. Mos jurnalni tanlash va ishni uning talablariga muvofiq tayyorlashga jiddiy yondashish zarur. Shuningdek, Scopus va Web of Science materiallarning sifati va rasmiylashtirilishiga qat’iy talablar qo‘yishini, shuningdek qat’iy taqriz jarayoni o‘rtacha 6 oy va undan ko‘proq davom etishi mumkinligini ta’kidlash lozim. Shu bois ushbu ma’lumotlar bazalaridagi nashrni tanlashda, belgilangan muddatlargacha nashrni ulgurish uchun o‘z nashr rejangiz va dedlaynlaringizdan kelib chiqish kerak.
Jurnal tanlashda yordam kerakmi? «Ilmiy Nashrlar» kompaniyasiga murojaat qiling! Biz Scopus yoki Web of Science’ning reytingli nashrlarida muvaffaqiyatli nashr etish uchun professional maslahat va ilmiy maqolangizning bepul auditi xizmatini taqdim etamiz. Quyidagi shaklni to‘ldirib bepul maslahat oling, va menejer yaqin vaqt ichida siz bilan bog‘lanadi. Birgalikda muvaffaqiyatli nashr sari!

Scopus и Web of Science являются ведущими наукометрическими базами данных, которые играют важную роль в международной научной среде. Для учёных, планирующих публикацию на международном уровне, вопрос выбора между этими базами данных является одним из самых актуальных. Какую базу данных выбрать? Об этом поговорим в нашей сегодняшней статье.
Что такое база данных Scopus?
Scopus – одна из крупнейших наукометрических баз данных, созданная компанией Elsevier. База охватывает широкий спектр научных публикаций по различным дисциплинам и предоставляет учёным, преподавателям и исследователям со всего мира возможность поиска актуальной научной информации, анализа цитируемости публикаций, отслеживания научной активности авторов и т. д. Это делает Scopus одним из основных инструментов для академической деятельности и стратегического планирования публикационной деятельности. База данных охватывает широкий спектр дисциплин, однако основными являются гуманитарные, в частности: философия, лингвистика, литература, искусствоведение, история, культурология, социология и психология.
На сегодняшний день контент Scopus состоит из:
- более 29 тыс. научных журналов
- более 7 тыс. издателей
- более 100 млн записей
- более 400 тыс. научных книг
- более 2,5 млрд цитируемых ссылок
- более 25 млн документов открытого доступа
Возможности базы данных Scopus
Scopus предоставляет уникальные возможности учёным для распространения своих исследований. К основным функциям Scopus относятся следующие:
- Поиск актуальных источников литературы. Благодаря поисковой системе и значительному количеству фильтров учёные могут находить необходимые публикации, которые соответствуют их интересам и тематике исследования, а также высоко ценятся в научной среде и содержат достоверную информацию.
- Проверка цитируемости. Scopus предоставляет возможности для отслеживания цитирований работ учёного или его коллег, что важно для оценки научного вклада исследователей.
- Поиск журналов для публикации. База данных предоставляет возможности для анализа репутации и уровня престижности научных изданий с помощью наукометрических показателей, таких как CiteScore, SNIP и другими, а также выбрать журнал по квартилю (Q1-Q4). Таким образом учёные могут выбрать для себя наиболее подходящее издание.
- Отслеживание научных тенденций. Исследователи могут следить за обновлениями в области своей деятельности и в науке в целом.
- Сотрудничество и нетворкинг. Благодаря наличию профилей авторов и научных учреждений или университетов в базе данных повышаются шансы на поиск партнёров для совместных публикаций или проектов.
Преимущества базы данных Scopus
| Широкий охват дисциплин и источников | Scopus охватывает более 29 тыс. журналов и миллионы записей. Это позволяет ученым проводить междисциплинарные исследования и находить информацию, выходящую за рамки одной специализации. |
| Удобный поиск и фильтрация | Удобный интерфейс и достаточное количество фильтров позволяют быстро находить релевантные статьи по ключевым словам, авторам, организациям или датам публикации. Это позволяет сэкономить время поиска и повышает эффективность исследования. |
| Профили авторов и организаций | База данных содержит более 21 млн профилей авторов и более 94 тыс. профилей учреждений. Это помогает отслеживать научную продуктивность и повышает шансы на сотрудничество с другими учеными. |
| Кооперация с другими платформами | Scopus сотрудничает с другими платформами, такими как ORCID и Mendeley, что упрощает процесс управления библиографиями и обмена данными с другими научными системами. |
Что такое база данных Web of Science?
Web of Science (WoS) – это авторитетная международная наукометрическая база данных, принадлежащая компании Clarivate. Она охватывает тщательно отобранные научные журналы из различных областей знаний, включая естественные, технические, медицинские, социальные и гуманитарные науки.
Основу базы составляют журналы, прошедшие строгий отбор и относящиеся к таким индексам, как Science Citation Index Expanded (SCIE), Social Sciences Citation Index (SSCI), Arts and Humanities Citation Index (AHCI) и др. Web of Science позволяет отслеживать цитирования, анализировать тенденции в науке и т.д. Благодаря высоким требованиям к качеству контента она является важным инструментом для учёных, стремящихся к международному признанию и академическому росту.
Web of Science охватывает большие масштабы информации, а контент платформы включает:
- более 22 тыс. рецензируемых журналов
- 134 тыс. научных книг (через Book Citation Index)
- 254 предметные области
- 2,4 млрд цитируемых ссылок
- более 97 млн записей в Web of Science Core Collection
Преимущества публикации в базе данных Web of Science
Несмотря на сложный процесс публикации и строгие требования к поданным материалам, публикация в WoS имеет ряд преимуществ для учёных.
| Высокий уровень рецензирования | Журналы WoS проходят строгий отбор, включающий оценку качества редакционного процесса, научной значимости и этических стандартов. Благодаря строгому рецензированию в этих журналах публикуются только высококачественные исследования. Это, в свою очередь, повышает доверие к статьям и их авторам. |
| Престиж и признание | Публикация в журналах Web of Science значительно повышает академическую репутацию автора. Кроме того, такие статьи часто являются условием для получения грантов, научных степеней или должностей, поскольку подтверждают высокий уровень компетентности автора. |
| Глобальная видимость | Благодаря широкой аудитории WoS (ученые, университеты, грантовые агентства и т.д.), статьи получают больше шансов на цитирование. Это способствует росту h-индекса автора и укреплению его позиций в научной и академической среде. |
| Долгосрочное влияние | Статьи, опубликованные в этой базе данных, еще долго остаются доступными для цитирования другими исследователями, что эффективно для долгосрочной поддержки научного имиджа ученого. |
Scopus и Web of Science: тематические направления
Хотя и Scopus, и Web of Science позиционируются как мультидисциплинарные платформы, между ними всё же существует разница. Ниже мы подготовили сравнительную таблицу дисциплин Scopus и Web of Science:
| Web of Science | Scopus |
| Физика | Философия |
| Математика | Лингвистика |
| Химия | Литература |
| Биология | Искусствоведение |
| Инженерные науки | История |
| Медицина | Культурология |
| Компьютерные науки | Социология |
Основные отличия Scopus и Web of Science
- Метрики и способы оценки. Обе платформы используют квартиль и процентиль, однако эти показатели рассчитываются по разным алгоритмам. В Scopus используются метрики CiteScore и SJR (SCImago Journal Rank), тогда как в Web of Science ключевым показателем является JIF (Journal Impact Factor).
- Объём данных. Web of Science имеет более длинную историю и обеспечивает большую глубину цитирования, включая архивные данные, начиная с 1864 года. Scopus охватывает более широкий массив современных источников, хотя появился позже, отдельные материалы датируются 1788 годом.
- Тематика индексируемых изданий. Наблюдается определённая специализация: Scopus несколько больше ориентирован на гуманитарные, социальные и прикладные науки, тогда как Web of Science фокусируется на точных и естественных науках.
- Структура. Самой известной структурной частью WoS является Web of Science Core Collection, которая считается основой базы и состоит из 10 индексов цитирования. Scopus является более целостной платформой без разделения на коллекции.
- Взаимодействие с другими платформами. Scopus тесно взаимодействует с аналитической платформой SciVal, что позволяет осуществлять глубокий анализ научной продуктивности. Web of Science интегрирован с InCites – системой для оценки исследовательского потенциала на уровне отдельных авторов, учреждений и стран.
Обе платформы имеют высокий уровень престижности и авторитета среди научного сообщества, а публикации в них высоко ценятся учёными, университетами и научными учреждениями со всего мира.
Выбор базы данных для публикации должен зависеть от ваших целей и требований университета или научного учреждения. Необходимо серьёзно отнестись к выбору соответствующего журнала и подготовке работы по его требованиям. Стоит также подчеркнуть, что Scopus и Web of Science имеют строгие требования к качеству и оформлению материалов, а также строгий процесс рецензирования, который может длиться в среднем 6 месяцев и дольше. Поэтому при выборе издания в этих базах данных нужно отталкиваться от своего публикационного плана и дедлайнов, чтобы успеть с публикацией к нужным срокам.
Нужна помощь в выборе журнала? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации»! Мы предоставим профессиональную консультацию и бесплатный аудит научной статьи для успешной публикации в рейтинговых изданиях Scopus или Web of Science. Получите бесплатную консультацию, заполнив форму ниже, и менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к успешной публикации!