Ba'zida akademik muhitda asar muallifligi noto'g'ri boshqa olimga tegishli bo'lgan holatlar mavjud. Bu muallifning ismi va familiyasining mos kelishi yoki muallif ma'lumotlarini yozishdagi noaniqliklar tufayli yuzaga kelishi mumkin. Ushbu muammoning oldini olish uchun olimlar uchun noyob identifikator – ORCID yaratildi. Ushbu maqolada biz ORCID nima ekanligini, u qanday funktsiyalarni bajarishini va zamonaviy tadqiqotchi uchun qanday afzalliklarga ega ekanligini ko'rib chiqamiz.
Orcid nima?
ORCID (Ochiq tadqiqotchi va nazoratchi ID) – olimlarni aniqlash va ularning tadqiqotlarini o‘tkazish uchun yaratilgan noyob tizimdir. Platforma sizga bepul profil yaratish imkonini beradi, unda muallif o'zi va tadqiqoti haqida ma'lumot beradi. Orcid platformasida taqdim etilgan ma'lumotlarga quyidagilar kiradi:
- qisqacha biografiya
- aloqa ma'lumotlari
- ism va familiya (afzal turli shakllarda)
- ta'lim
- joriy ish joyi va oldingisini ham ko'rsatishingiz mumkin
- olingan grantlar, loyihalarda ishtirok etish va boshqalar haqida ma'lumot.
- olimning faoliyat sohasi bilan bog'liq kalit so'zlar
Ushbu profilga ISO 27729 (Xalqaro standart nomi Identifier) ga mos keladigan defislar (masalan, 0000-0009-2008-0099) bilan ajratilgan to'rtta 4 xonali guruhdan iborat ORCID iD yordamida kirish mumkin.
Birinchi 15 ta raqam har bir tadqiqotchining o'ziga xos profilini ta'minlaydi, oxirgisi (16-raqam) esa nazorat yig'indisidir. ORCID iD har doim havola sifatida formatlanadi: https://orcid.org/xxxx-xxxx-xxxx-xxxx. Ushbu identifikator olimni barcha ilmiy yutuqlarni aks ettiruvchi profili bilan bog'laydi. U asarning muallifligini tasdiqlash, grantlar yoki hamkorlikka ariza berishda foydalaniladi va shu bilan shaffof ilmiy faoliyatni tasdiqlaydi.
Olimlar uchun ORCID ning afzalliklari qanday?
- Nashrni boshqarish. Tizim nashriyot sahifasidan ularni avtomatik ravishda profilga qo'shish, qidiruv yoki import orqali qo'lda kiritish va hokazolar orqali nashrlarni samarali boshqarishni ta'minlaydi.
- Noyob identifikator. Orcid profili har bir tadqiqotchiga xos bo'lgan doimiy identifikatorni taqdim etadi va uni o'xshash ism yoki familiyaga ega bo'lgan boshqa olimlardan ajratish imkonini beradi.
- Professional ma'lumot. Orcid profili ish joyi va filiallari, shuningdek, o'qish joyi, olingan malaka yoki turli tashkilotlarda ishtirok etish haqidagi ma'lumotlarni ko'rsatishi mumkin.
- Xalqaro standartlarga muvofiqligi. Orcid platformasi butun dunyo olimlari, nashriyotlari, ilmiy muassasalari va tashkilotlari tomonidan tan olingan.
- Boshqa tizimlar bilan sinxronlash. Orcid ning yana bir afzalligi xalqaro ma'lumotlar bazalari, universitet omborlari va boshqalar bilan avtomatik integratsiyadir. Buning yordamida nashrlar, loyihalar va moliyalashtirish haqidagi ma'lumotlar avtomatik ravishda yangilanadi.
- Hisobot va tahlil. Boshqa ilmiyometrik ma'lumotlar bazalari bilan avtomatik sinxronlash orqali tadqiqotchi nashrlardan iqtiboslar soni va ularning tahlili va boshqalar haqida ma'lumot olishi mumkin.
Ko'pgina ilmiy nashrlar orasida ORCID zamonaviy olim uchun ajralmas vosita bo'lib, noyob identifikatsiyani ta'minlaydi va ish yoki muallifni topishni osonlashtiradi. Amaliyligi tufayli ushbu identifikator tadqiqot va olimning ilmiy hamjamiyatdagi o'zi ko'rinishini sezilarli darajada oshiradi.
Ilmiy maqola chop etishda yordam kerakmi? Kompaniya bilan bog'laning «Ilmiy Nashrlar». Mutaxassislarimiz sizning ishingiz bo'yicha audit o'tkazadilar, tegishli ilmiy jurnalni tanlaydilar va muvaffaqiyatli nashr va indeksatsiyaga hamroh bo'lishadi. Bepul maslahat olish uchun – quyidagi shaklni to'ldiring va menejerimiz tez orada siz bilan bog'lanadi. Ilmiy yutuqlar uchun birgalikda!

Иногда в академической среде случаются ситуации, когда авторство работы ошибочно приписывают другому ученому. Это может происходить из-за совпадения имени и фамилии автора или из-за неточностей в написании данных автора. Для предотвращения этой проблемы был создан уникальный идентификатор для ученых – ORCID. В этой статье мы рассмотрим, что такое ORCID, какие функции он выполняет и какие преимущества имеет для современного исследователя.
Что такое ORCID?
ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – это уникальная система, созданная для идентификации ученых и их исследований. Платформа позволяет бесплатно создавать профиль, в котором автор указывает информацию о себе и своих исследованиях. Информация, представленная на платформе ORCID, включает:
- краткую биографию
- контактные данные
- имя и фамилию (желательно в разных формах)
- образование
- текущее место работы, а также можно указать предыдущее
- информацию о полученных грантах, участии в проектах и т.п.
- ключевые слова, связанные с областью деятельности ученого
Доступ к этому профилю возможен с помощью ORCID iD, состоящего из четырех групп по 4 цифры, разделенных дефисами (например, 0000-0009-2008-0099), которые соответствуют ISO 27729 (International Standard Name Identifier).
Первые 15 цифр обеспечивают уникальность профиля каждого исследователя, а последняя (16-я цифра) является контрольной суммой. ORCID iD всегда оформляется в виде ссылки: https://orcid.org/xxxx-xxxx-xxxx-xxxx. Данный идентификатор связывает ученого с его профилем, на котором отображены все научные достижения. Он используется для подтверждения авторства работы, при подаче заявок на гранты или сотрудничество, подтверждая таким образом прозрачную научную деятельность.
Какие преимущества ORCID для ученых?
- Управление публикациями. Система обеспечивает эффективное управление публикациями, автоматически добавляя их в профиль со страницы издателя, ручной ввод через поиск или импорт и т.д.
- Уникальный идентификатор. Профиль ORCID предоставляет постоянный идентификатор, который является уникальным для каждого исследователя и позволяет отличить его от других ученых, имеющих схожие имена или фамилии.
- Профессиональная информация. В профиле ORCID можно указывать информацию о месте работы и аффилиации, а также данные о месте обучения, полученных квалификациях или участии в различных организациях.
- Соблюдение международных стандартов. Платформа ORCID признается учеными, издательствами, научными учреждениями и организациями со всего мира.
- Синхронизация с другими системами. Еще одним преимуществом ORCID является автоматическая интеграция с международными базами данных, университетскими репозиториями и т.д. Благодаря этому информация о публикациях, проектах и финансировании обновляется автоматически.
- Отчетность и аналитика. Благодаря автоматической синхронизации с другими наукометрическими базами данных, исследователь может получать информацию о количестве цитирований публикаций и их анализе и т.д.
Среди значительного количества научных публикаций, ORCID является незаменимым инструментом для современного ученого, обеспечивающим уникальную идентификацию и облегчающим процесс поиска работы или автора. Благодаря практичности, данный идентификатор значительно повышает видимость исследований и самого ученого в научной среде.
Нужна помощь с публикацией научной статьи? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации». Наши специалисты проведут аудит вашей работы, выберут подходящий научный журнал и сопроводят до успешной публикации и индексации. Чтобы получить бесплатную консультацию – заполняйте форму ниже и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к научным достижениям!