2025-yil 10-yanvar kuni «Ilmiy Nashrlar» kompaniyasi O‘zbekistonda birinchi vebinarni o‘tkazdi. Andijon davlat chet tillar instituti negizida o‘tkazildi.
Andijon davlat chet tillar instituti – chet tillari sohasida mutaxassislar tayyorlaydigan oliy oʻquv yurtidir. O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, o‘z faoliyatini 2022/2023 o‘quv yilida boshlagan.
Institutda nafaqat chet tillarini yaxshi biladigan, balki zamonaviy xalqaro ta’lim standartlarini o‘z amaliyotida qo‘llashga qodir pedagog kadrlarni har tomonlama rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shuningdek, Andijon davlat chet tillar instituti o‘z oldiga mamlakatimizda til ta’limini takomillashtirish bo‘yicha ulkan vazifalarni qo‘ymoqda.
«Ilmiy Nashrlar» kompaniyasi va Andijon davlat chet tillar instituti oʻrtasidagi xalqaro hamkorlik doirasida bir vaqtning oʻzida ikkita mavzuni qamrab olgan ilmiyometriya boʻyicha birinchi vebinar boʻlib oʻtdi: «Scopus asoslari, Web of Science va Google Scholar. Mustaqil nashr qilish muammolari» va «Olim faoliyatining asosiy ko'rsatkichlari va ularni oshirish usullari».
Kompaniyaning ilmiy va o'quv markazi eksperti «Ilmiy Nashrlar» Pavel Kolomiets bir qator jihatlar haqida batafsil gapirib berdi, jumladan:
- Scopus va Web of Science ilmiyometrik ma'lumotlar bazalarining xususiyatlari;
- Scopus va Web of Science ma'lumotlar bazalarida baholash uchun foydalaniladigan asosiy ko'rsatkichlar;
- vijdonsiz jurnallar va ularning turlari;
- mustaqil nashr etishda qiyinchiliklar;
- olim faoliyatining asosiy ko'rsatkichlari;
- ilmiy jurnallarning biznes modellari;
- hammualliflik ishi.
Siz «Ilmiy Nashrlar» kompaniyasi bilan hamkorlikni yo'lga qo'yish va qo'shma tadbirlar o'tkazishdan manfaatdormisiz? Bunday holda, bizning veb-saytimizda so'rov qoldiring yoki siz uchun qulay tarzda biz bilan bog'laning. Yangi ilmiy yutuqlar sari birga!

10 января 2025 года компания «Научные Публикации» провела первый вебинар в Узбекистане. Прошел он на базе Андижанского государственного института иностранных языков.
Андижанский государственный институт иностранных языков – это высшее учебное заведение, которое готовит специалистов в области иностранных языков. Он был основан по инициативе президента Узбекистана, и начал свою деятельность в 2022/2023 учебном году.
Особое внимание в институте уделяется всестороннему развитию педагогических кадров, которые не только свободно владеют иностранными языками, но и способны применять современные международные образовательные стандарты в своей практике. Также Андижанский государственный институт иностранных языков ставит перед собой амбициозные задачи по совершенствованию языкового образования в стране.
В рамках международного сотрудничества между компанией «Научные Публикации» и Андижанским государственным институтом иностранных языков состоялся первый вебинар по наукометрии, который охватил сразу две темы: «Основы Scopus, Web of Science и Google Scholar. Проблематика самостоятельной публикации» и «Основные показатели деятельности ученого и методы их повышения».
Эксперт научно-учебного центра компании «Научные Публикации» Павел Коломиец подробно рассказал о ряде аспектов, включая:
- особенности наукометрических баз данных Scopus и Web Of Science;
- основные показатели, которые используются для оценки в базах данных Scopus и Web Of Science;
- недобросовестные журналы и их виды;
- трудности самостоятельной публикации;
- ключевые показатели деятельности ученого;
- бизнес-модели научных журналов;
- работу в соавторстве.
Вы заинтересованы в установлении сотрудничества с компанией «Научные Публикации» и проведением совместных мероприятий? В таком случае, оставьте заявку на нашем сайте или свяжитесь с нами удобным для вас способом. Вместе к новым научным свершениям!