2025-yil 10-yanvar kuni «Ilmiy Nashrlar» kompaniyasi O‘zbekistonda birinchi vebinarni o‘tkazdi. Andijon davlat chet tillar instituti negizida o‘tkazildi.
Andijon davlat chet tillar instituti – chet tillari sohasida mutaxassislar tayyorlaydigan oliy oʻquv yurtidir. O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, o‘z faoliyatini 2022/2023 o‘quv yilida boshlagan.
Institutda nafaqat chet tillarini yaxshi biladigan, balki zamonaviy xalqaro ta’lim standartlarini o‘z amaliyotida qo‘llashga qodir pedagog kadrlarni har tomonlama rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shuningdek, Andijon davlat chet tillar instituti o‘z oldiga mamlakatimizda til ta’limini takomillashtirish bo‘yicha ulkan vazifalarni qo‘ymoqda.
«Ilmiy Nashrlar» kompaniyasi va Andijon davlat chet tillar instituti oʻrtasidagi xalqaro hamkorlik doirasida bir vaqtning oʻzida ikkita mavzuni qamrab olgan ilmiyometriya boʻyicha birinchi vebinar boʻlib oʻtdi: «Scopus asoslari, Web of Science va Google Scholar. Mustaqil nashr qilish muammolari» va «Olim faoliyatining asosiy ko'rsatkichlari va ularni oshirish usullari».
Kompaniyaning ilmiy va o'quv markazi eksperti «Ilmiy Nashrlar» Pavel Kolomiets bir qator jihatlar haqida batafsil gapirib berdi, jumladan:
- Scopus va Web of Science ilmiyometrik ma'lumotlar bazalarining xususiyatlari;
- Scopus va Web of Science ma'lumotlar bazalarida baholash uchun foydalaniladigan asosiy ko'rsatkichlar;
- vijdonsiz jurnallar va ularning turlari;
- mustaqil nashr etishda qiyinchiliklar;
- olim faoliyatining asosiy ko'rsatkichlari;
- ilmiy jurnallarning biznes modellari;
- hammualliflik ishi.
Siz «Ilmiy Nashrlar» kompaniyasi bilan hamkorlikni yo'lga qo'yish va qo'shma tadbirlar o'tkazishdan manfaatdormisiz? Bunday holda, bizning veb-saytimizda so'rov qoldiring yoki siz uchun qulay tarzda biz bilan bog'laning. Yangi ilmiy yutuqlar sari birga!

On 10 January 2025, "Scientific Publications" held the first webinar in Uzbekistan. It was held on the basis of the Andijan State Institute of Foreign Languages.
Andijan State Institute of Foreign Languages – is a higher educational institution that trains specialists in the field of foreign languages. It was founded on the initiative of the President of Uzbekistan and started its activity in 2022/2023 academic year.
The institute pays special attention to the all-round development of teaching staff who are not only fluent in foreign languages, but also able to apply modern international educational standards in their practice. Also Andijan State Institute of Foreign Languages sets ambitious tasks to improve language education in the country.
Within the framework of international co-operation between "Scientific Publications" Company and Andijan State Institute of Foreign Languages the first webinar on scientific metrics was held, which covered two topics at once: ‘Basics of Scopus, Web of Science and Google Scholar. Problems of self-publishing’ and “Main indicators of scientist's activity and methods of their increase”.
Pavel Kolomiets, an expert of the educational and research center of “Scientific Publications”, spoke in detail about a number of aspects, including:
- features of the scientometric databases Scopus and Web Of Science;
- the main indicators that are used for evaluation in Scopus and Web Of Science databases;
- unfair journals and their types;
- difficulties of self-publishing;
- key performance indicators of a scientist;
- business models of scientific journals;
- co-authored work.
Are you interested in establishing co-operation with "Scientific Publications" and organising joint events? If so, leave a request on our website or contact us in a convenient way. Together to new scientific achievements!