O'zbekiston jurnallarining nufuzli nashrlarda chop etilishi tobora ko'proq uchramoqda. Bu nafaqat tadqiqotlarning maqomini oshiradi, balki ilmiy hamjamiyatdagi ko'rinishini va ta'sirini ham kengaytiradi. Scopus kabi ma'lumotlar bazalari yuqori scientometrik ko'rsatkichlarga erishishga yordam beradi. SJR, SNIP va CiteScore – bu nufuzni ko'rsatuvchi, turli sohalardagi jurnallarni solishtiruvchi va o'rtacha sitata sonini namoyish etuvchi metrikalardir.
Scopus tomonidan ishlatiladigan scientometrik ko'rsatkichlar turlari:
- SJR – SCImago Journal Rank davriy nashr olgan og'irlikli sitata sonini o'lchaydi. Sitata og'irligi mavzu sohasiga va keltirilgan nashrning obro'siga bog'liq.
- SNIP – Source Normalised Impact per Paper (manba normalizatsiyalangan ta'sir ko'rsatkichi) davriy nashrning mavzuga oid kutilayotgan sitatalar soniga nisbatan haqiqiy olingan sitatalar sonini o'lchaydi.
- CiteScore – ma'lum bir davriy nashrda chop etilgan har bir hujjatning o'rtacha sitatalar sonini o'lchaydi.
O'zbek matematika jurnali
O'zbek matematika jurnali matematikaning barcha sohalariga ixtisoslashgan ilmiy jurnal hisoblanadi. U O'zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining V. I. Romanovskiy Matematika instituti tomonidan nashr etiladi. 1957 yilda tashkil etilgan bo'lib, yiliga to'rt marta nashr etiladi. Jurnal matematika fanining barcha sohalarida nazariy va amaliy tadqiqotlarning original natijalarini nashr etadi. Shuningdek, u maxsus sonlar, ma'lum ilmiy va texnik muammolarga bag'ishlangan sharhlar hamda xalqaro kongresslar, simpoziumlar va konferensiyalar materiallarini nashr etadi.
| Parametr | Axborot |
| ISSN | 2010-7269 |
| Nashriyotchi | O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Romanovskiy nomidagi matematika instituti |
| Chastotasi | Yiliga 4 |
| Kategoriya | Matematika va matematikaning barcha yo'nalishlari |
| SJR | 0.153 |
| SNIP 2024 | 0.213 |
| CiteScore 2024 | 0.3 |
| Kvartal | Q4 |
Geliotekhnika / Applied Solar Energy
Geliotekhnika (inglizcha nomi – Applied Solar Energy) MDHdagi eng mashhur ilmiy jurnallardan biri bo'lib, quyosh energiyasi va qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasidagi tadqiqotlarga ixtisoslashgan. Jurnal 1965 yilda O'zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi tomonidan tashkil etilgan. Applied Solar Energy jurnali ingliz tilidagi versiyasi Scopus ma'lumotlar bazasiga indekslangan.
Jurnal quyidagi mavzularga e'tibor qaratadi:
- Quyosh inshootlari va ularning qo'llanilishi
- Quyosh energiyasini konsentratorlari
- Quyosh muhandislik materiallari fanlari
- Quyosh elektr stansiyalari
- Quyosh energiyasining iqtisodiyoti va ekologiyasi va boshqalar
| ISSN | Inglizcha versiyasi: 0003-701X Asl versiyasi: 0130-0997 |
| E-ISSN | Inglizcha versiyasi: 1934-9424 |
| Nashriyotchi | O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi /Allerton Press Inc. (inglizcha versiyasi) |
| Kategoriya | Qayta tiklanadigan energiya manbalari, quyosh energiyasi |
| SJR | 0.373 |
| SNIP 2024 | 0.791 |
| CiteScore 2024 | 3 |
Khimiya Prirodnykh Soedinenii
Khimiya Prirodnykh Soedinenii – 1965 yilda O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tomonidan kimyo sohasida tashkil etilgan ilmiy jurnal. Bu mamlakat ichida ham, xorijda ham fitokimyagarlari uchun yetakchi nashrlardan biridir. Jurnal tabiiy organik birikmalarni ajratib olish, tuzilishini aniqlash, sintez va kimyoviy o'zgarishlariga, shuningdek ularning tuzilishi va faolligi o'rtasidagi munosabatlarni o'rganishga bag'ishlangan maqolalarni nashr etadi. Jurnaldagi ingliz tilidagi versiya Springer nashriyoti tomonidan Chemistry of Natural Compounds nomi bilan chiqariladi va Scopus ma'lumotlar bazasiga indekslangan.
| ISSN | 0009-3130 |
| E-ISSN | 1573-8388 |
| Nashriyotchi | Springer |
| Chastotasi | Yiliga 6 |
| Kategoriya | Khimiya Prirodnykh Soedinenii |
| SJR | 0.296 |
| SNIP 2024 | 0.559 |
| CiteScore 2024 | 1.3 |
| Kvartal | Q3 |
Nashr uchun jurnal tanlash ilmiy faoliyatning asosiy bosqichlaridan biri bo'lib qolmoqda, chunki skientometrik ko'rsatkichlar tadqiqotning ko'rinishini va ilmiy hamjamiyatdagi ta'sirini katta darajada belgilaydi.
Oxirgi yangilanishlar va yangi o'zbek jurnallarining Scopus ma'lumotlar bazasiga kiritilishi haqida xabardor bo'lish uchun blogimizni kuzatib boring.
Scopusda nashr etishda yordam kerakmi? «Ilmiy Nashrlar» bilan bog'laning. Bizning mutaxassislarimiz mualliflarga mos jurnalni tanlashdan tortib indekslashni qo'llab-quvvatlashgacha bo'lgan nashr etish jarayonining barcha bosqichlarida yordam beradi. Quyidagi formani to'ldiring yoki veb-saytda so'rov qoldiring, menejerimiz tez orada siz bilan bepul konsultatsiya uchun bog'lanadi. Birgalikda muvaffaqiyatli nashr etish sari!

Публикация журналов Узбекистана в авторитетных изданиях становится более частым явлением. Это не только усиливает статус исследования, но и расширяет его видимость и влияние в научном сообществе. Такие базы данных, как Scopus, помогают достичь высоких наукометрических показателей. SJR, SNIP и CiteScore это метрики, которые демонстрируют престиж, сравнивают журналы из разных дисциплин, а также показывают среднее количество цитирований.
Виды наукометрических показателей используемых Scopus:
- SJR – рейтинг SCImago Journal Rank измеряет взвешенное количество цитирований, полученных периодическим изданием. Вес цитирования зависит от предметной области и престижа цитируемого издания.
- SNIP – показатель Source Normalized Impact per Paper измеряет фактическое количество полученных цитирований относительно ожидаемого количества цитирований для предметной области данного периодического издания.
- CiteScore – измеряет среднее количество цитирований, полученных каждым документом, опубликованным в данном периодическом издании.
Узбекский математический журнал / Uzbek Mathematical Journal
Uzbek Mathematical Journal – научный журнал специализирующийся во всех областях математики. Издателем является Институт математики имени В. И. Романовского Академии наук Республики Узбекистан. Основан в 1957 году и выходит четыре раза в год. Журнал публикует оригинальные результаты теоретических и прикладных исследований по всем направлениям математической науки. Также публикуются специальные выпуски, обзоры, посвященные отдельным научно-техническим проблемам и материалы международных конгрессов, симпозиумов и конференций.
| Параметр | Информация |
| ISSN | 2010-7269 |
| Издатель | Институт математики имени В. И. Романовского Академии наук Республики Узбекистан |
| Периодичность | 4 в год |
| Категория | Математика и все области Математики |
| SJR | 0.153 |
| SNIP 2024 | 0.213 |
| CiteScore 2024 | 0.3 |
| Квартиль | Q4 |
Geliotekhnika / Applied Solar Energy
Гелиотехника (в англоязычной версии – Applied Solar Energy) – один из самых известных научных журналов в СНГ, специализирующийся на исследованиях в области солнечной энергетики и возобновляемых источников энергии. Журнал основан в 1965 году Академией наук Республики Узбекистан. Англоязычная версия Applied Solar Energy индексируется в базе данных Scopus.
Особенностями журнала являются темы:
- Гелиоустановки и их применение
- Концентраторы солнечной энергии
- Гелиотехническое материаловедение
- Солнечные электростанции
- Экономика и экология гелиотехники и другие
| ISSN | Англоязычная версия: 0003-701X Оригинальная версия: 0130-0997 |
| E-ISSN | Английская версия: 1934-9424 |
| Издатель | Академия наук Республики Узбекистан / Allerton Press Inc. (англоязычная версия) |
| Категория | Возобновляемые источники энергии, солнечная энергетика |
| SJR | 0.373 |
| SNIP 2024 | 0.791 |
| CiteScore 2024 | 3 |
Химия природных соединений / Chemistry of Natural Compounds
Химия природных соединений – научный журнал по химии, основанный в 1965 году Академией наук Республики Узбекистан. Он является одним из ведущих печатных изданий для фитохимиков как внутри страны, так и за рубежом. Журнал публикует статьи посвященные выделению, определению структуры, синтезу и химическим превращениям природных органических соединений, а также изучению взаимосвязи между их структурой и активностью. Англоязычная версия журнала выпускается под названием Chemistry of Natural Compounds и издается Springer и индексируется в Scopus.
| ISSN | 0009-3130 |
| E-ISSN | 1573-8388 |
| Издатель | Springer |
| Периодичность | 6 в год |
| Категория | Химия природных соединений |
| SJR | 0.296 |
| SNIP 2024 | 0.559 |
| CiteScore 2024 | 1.3 |
| Квартиль | Q3 |
Выбор журнала для публикации остается одним из ключевых этапов научной деятельности, так как наукометрические показатели в большинстве своем определяют видимость исследования и его влияние в научном сообществе.
Следите за нашим блогом, чтобы не пропустить актуальные обновления и включение новых узбекских журналов в базу данных Scopus.
Нужна помощь с публикацией в Scopus? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации». Наши специалисты сопровождают авторов на всех этапах публикационного процесса – от выбора подходящего журнала до сопровождения индексации. Заполните форму ниже или оставьте заявку на сайте, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время для бесплатной консультации. Вместе к успешной публикации!