Тадқиқотни жойлаштириш учун журнал танлаш – илмий мақола нашр этишнинг асосий босқичларидан бири. Бу босқичнинг аҳамиятини ортиғи билан баҳолаш қийин. Сифатли илмий иш ёзишнинг ўзи кифоя қилмайди, уни тегишли даврий нашрда жойлаштириш ҳам муҳимдир. Илмий мақолани нашр қилиш учун журнални қандай танлаш керак, шу орқали илм-метрик кўрсаткичларни ошириш ва олимнинг рейтингини яхшилаш мумкин?
Сизнинг нашр қилиш мақсадингизга мос келадиган илмий нашрни танлаш учун қуйидаги 10 асосий қадамга риоя қилишни тавсия этамиз:
Нашр қилиш мақсади
Илмий нашр учун икки асосий тоифа журналлар мавжуд: мамлакат даражасидаги профессионал нашрлар ва Scopus ва Web of Science глобал маълумот базаларига кирувчи халқаро журналлар.
Нашр қилиш фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун Ўзбекистонда таъсис этилган илмий журналларда (масалан, “Central Asian Journal of Global Health” ёки “O’zbekiston Tarixi” нашрларида) мақолаларни жойлаштириш кифоя. Аммо агар сиз илмий даража олиш мақсадини кўзлаган бўлсангиз, норматив ҳужжатлар билан белгиланган миқдорда Scopus ёки Web of Science халқаро илм-метрик сервисларида мақолаларга эга бўлишингиз керак. Ўзбекистонда илмий даража олиш учун нашрлар сони ўқув муассасаси ва олимлик унвонига боғлиқ ҳолда фарқ қилиши мумкин. Аммо умумий тавсияларни қуйидагича қисқача баён қилиш мумкин:
- фан номзоди даражасини олиш учун – Scopus ёки Web of Science рейтингли журналларда 2 та илмий нашрдан.
- фан доктори даражасини олиш учун – Scopus ёки Web of Science халқаро илмий журналларда 5-7 та илмий мақола.
Тадқиқот соҳаси
Нашр қилинган материалнинг муваффақияти танланган илмий нашрга бевосита боғлиқ. Мақолани жойлаштириш учун тегишли нашрни танлашда журналнинг мавзусига, фан соҳаларига эътибор қаратинг. Тўғри танланган нашр тадқиқотнинг кўринишини оширади ва олимнинг рейтингига таъсир қилади.
Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган профессионал нашрлар каби тор илмий йўналишга эга журналлар ҳам бор (масалан, “Uzbek Journal of Physics” (физика соҳасидаги нашрлар), “Uzbek Journal of Chemistry” (кимё соҳасидаги нашрлар)) ва турли фан соҳаларига оид даврий нашрлар (“Bulletin of the National University of Uzbekistan” каби).
Журналнинг илм-метрик кўрсаткичлари
Журналнинг цитаталар индекси ва таъсир омиллари қанчалик юқори бўлса, ундаги нашр шунчалик обрўли ҳисобланади. Натижада нашрлар академик аудиторияга кенгроқ тарқалади ва кўпроқ цитата қилинади.
Мақолаларни расмийлаштириш талаблари
Ҳар бир даврий илмий нашр ўз стандартлари ва талабларини белгилайди. Журналга ишни тақдим этишдан олдин мақола танлаш мезонларига мослигини текшириб кўринг.
Нашр қилиш нархи
Тадқиқотни жойлаштириш учун журнал танлашда муҳим омиллардан бири нашр нархи ҳисобланади. Нашр тўлови нашр рейтингига боғлиқ. Журналнинг илм-метрик кўрсаткичлари қанчалик юқори бўлса, унда мақолани жойлаштириш нархи ҳам шунчалик юқори бўлади. Юқори таъсир омилли халқаро журналлар нашр қилинадиган материалнинг энг юқори сифат стандартларига эга бўлиб, қабул қилинган мақолаларнинг қатъий танловини ўтказади. Бундай нашрлардаги рецензентлар ва муҳаррирлар энг юқори малакали бўлиб, бу илмий мақолани нашр қилиш нархини тўғридан-тўғри таъсир қилади.
Илмий нашр қайси маълумот базасида индексланади
Мақолани муҳаррирга тақдим қилишдан олдин эътибор қаратиш лозим бўлган яна бир жиҳат – журнал қайси илм-метрик маълумот базасида индексланганлигидир. Табиий фанлар соҳасидаги мақолаларни нашр қилиш учун Web of Science маълумот базасида рецензияланган нашрларни танлаш маъқул. Ижтимоий фанлар соҳасидаги нашрлар учун Scopus маълумот базасига кирувчи журналлар тўғри келади.
Рецензиялаш вақти
Журнал танлашда яна бир муҳим мезон – рецензиялаш босқичининг вақтини ҳисобга олишдир. Ҳар бир илмий нашрда рецензиялаш вақти фарқ қилади, шунинг учун мақолани муҳаррирга тақдим қилишдан олдин журналнинг шартлари ва стандартлари билан танишиб чиқиш лозим. Одатда, юқори цитаталар индексига эга бўлган журналлар илмий материалларни рецензиялаш муддати узунроқ бўлади.
Журналнинг мақсадли аудиторияси
Тадқиқотларнинг кўринишини ошириш ва цитаталар миқдорини кўпайтириш учун илмий нашрни илмий аудиториянгизга мувофиқ танланг.
Илмий мақсадлар
Профессионал амбицияларингизга қараб илмий журнални танланг. Масалан, келгуси тадқиқотлар ёки грантлар учун молиялаштириш олиш мақсадида ҳам миллий илмий нашрларда, ҳам халқаро рейтингли журналларда нашр қилиниш керак. Агар сиз чет эл таълим муассасаси ёки илмий ташкилотда лавозим олишни режалаштираётган бўлсангиз, Scopus ёки WoS рейтингли журналлардаги нашрсиз халқаро эътирофсиз қолмайсиз.
Журналнинг обрўси
Илмий нашр учун журнал танлашда асосий жиҳатлардан бири – нашрнинг академик доиралардаги обрўсидир. Илмий соҳанинг ривожланиши ва нашр фаолиятининг кенгайиши билан тўқнўзлик қилувчи журналлар кўпаймоқда, улар илмий нашр фаолиятини имитация қилади, аммо мақолаларни жойлаштириш бўйича ваъда қилинган хизматларни кўрсатмайди ёки жуда паст сифатда тижорий манфаатлар учун амалга оширади. Журналнинг обрўсини Scopus ёки WoS платформаларида текшириш мумкин, шунингдек, “Билл рўйхати” – тўқнўзлик қилувчи журналлар рўйхатини текшириб кўриш мумкин.
Агар сиз илмий нашрни танлашда қийинчиликларга дуч келсангиз, “Scientific Publications” компанияси мутахассислари нашр режангизга мувофиқ мақолани жойлаштириш учун журнални танлашда ёрдам берадилар. Ўзбекистонлик олимлар учун бепул илмий материаллар аудит ва юқори кўрсаткичли халқаро нашрларни танлаш бўйича таклифларимиз мавжуд – “Scopus да нашр қилиш” ва “Web of Scienceда нашр қилиш”. Онлайн чат ёки контакт формаси орқали веб-сайтда ариза қолдиринг ва биз сизга махсус таклиф тайёрлаймиз.

The selection of a journal to publish the research is one of the main stages of publishing a scientific article. The importance of this stage can hardly be overestimated. It is not enough to write a high-quality scientific paper, it is also important to place it in a suitable periodical. How to choose a journal for a scientific article in order to increase the scientometric indicators and improve the scientist's rating?
To choose a scientific journal that is right for your publication goal, we recommend following 10 basic steps:
Purpose of publication
There are 2 main categories of journals for scientific publication: professional publications at the country level and international journals included in the global databases Scopus and Web of Science.
To maintain publication activity it is sufficient to place articles in scientific journals established in Uzbekistan (e.g. Central Asian Journal of Global Health or O'zbekiston Tarixi).
However, if you pursue the goal of obtaining a scientific degree, it is necessary to have a number of articles in the international scientific metrics services Scopus or Web of Science. The number of publications for obtaining a scientific degree in Uzbekistan may vary depending on the educational institution, as well as the academic title itself. However, the general recommendations can be summarized as follows:
- to obtain a PhD degree - from 2 scientific publications in rating journals indexed by Scopus or Web of Science.
- for obtaining the degree of Doctor of Science - from 5-7 scientific articles in international scientific journals, peer-reviewed database Scopus or Web of Science.
Area of research
The success of the published material directly depends on the selected scientific edition for the article placement. In order to choose a suitable publication, focus on the subject matter of the journal, the disciplines in which the journal publishes papers. The right choice of publication increases the visibility of the research and affects the rating of the scientist.
There are journals of both narrow scientific orientation - for example, professional journals registered in Uzbekistan, such as "Uzbek Journal of Physics" (publications in the field of physics), "Uzbek Journal of Chemistry" (publications in the field of chemistry), and interdisciplinary periodicals (for example, "Bulletin of the National University of Uzbekistan").
Scientific metrics of the journal
The higher the citation index and impact factor of a journal, the more prestigious it is considered to publish in it. Authoritative publications have a wide academic audience and are cited more often.
Requirements for the design of articles
Each periodical scientific publication defines its own standards and requirements for published material. Before submitting a paper to a journal, make sure that the criteria for selecting articles are suitable for you.
Cost of publication
An important factor in choosing a journal to place your research is the price for publication. The publication fee differs depending on the rating of the journal. The higher the scientometric indicators of the journal, the higher the price for placing an article in it. International journals with a high impact factor have the highest quality standards of published material and strict selection of incoming articles. Reviewers and editors in such publications have the highest level of qualification, which directly affects the pricing of publication of scientific articles.
Database in which the scientific publication is indexed
Another aspect that should be paid attention to before submitting an article to the editorial office is in which scientific database the journal is indexed. To publish articles in the field of natural sciences, it is better to choose journals peer-reviewed in the Web of Science database. For publication in the field of social sciences it is better to choose journals included in the Scopus database.
Review time
Another important criterion for selecting a journal is the time frame of the review stage. The review time differs in each scientific publication, so it is worth familiarizing yourself with the terms and standards of a particular journal before submitting an article to the editorial office. Usually, journals with high citation indices have a longer period of reviewing scientific materials.
Target audience of the journal
Choose a scientific publication based on your scientific audience to increase research visibility and citation rates.
Scientific goals
Choose a scientific journal according to your professional ambitions. For example, to obtain funding for future research or grants, you need to publish in both national scientific publications and internationally ranked journals. If you are planning to get a position in a foreign educational institution or scientific organization, striving for international recognition, you cannot do without publication in ranking journals indexed by Scopus or WoS.
Publication reputation
Perhaps one of the main aspects when choosing a journal to place a scientific publication is the reputation of the publication in academic circles. With the development of the scientific field and publication activity, there are more and more so-called "predatory" editions, which imitate scientific publishing activities, but in fact do not provide the promised services for the placement of articles or do it extremely poorly for commercial gain. You can check the reputation of a journal on Scopus or WoS platforms, as well as by checking the "Bill's List" - a list of predatory journals.
If you have difficulties in choosing a scientific publication, the experts of “Scientific Publications” will help you to find a journal suitable for publication according to your publication plan. We have offers for scientists from Uzbekistan with free audit of scientific materials and selection of international publications with high indicators - "Publish in Scopus" and "Publish in Web of Science". Leave a request on the website using the online chat or contact form and we will generate a proposal specifically for you.