Web of Science ilmiyometrik ma'lumotlar bazasi dunyodagi eng mashhur va nufuzli ilmiy platformalardan biridir. Tadqiqotchilar uchun ushbu ma'lumotlar bazasida indekslangan nashrlarda nashr etish ularning ilmiy ishlarining kasbiy malakasi va ta'sirining ko'rsatkichidir. Ushbu maqolada biz Web of Science nima ekanligini, u qanday iqtibos indekslarini o'z ichiga olishini va hokazolarni ko'rib chiqamiz.
Web of Science ma'lumotlar bazasi nima?
Web of Science (WoS) – 1997 yilda ish boshlagan ko'p tarmoqli platformadir. Wos 1864 yildan beri materiallarni indekslaydi va minglab ilmiy nashrlarni qamrab oladi. Ma'lumotlar bazasi qat'iy tanlangan va turli iqtibos indekslari va to'plamlariga tegishli jurnallarni o'z ichiga oladi.
Web of Science tarkibi
- Core Collection-da 34+ ming ko'rib chiqilgan jurnallar
- 120+ ming ilmiy kitoblar (Book Citation Index orqali)
- 1,4 milliard iqtibos
- 1864 yildan hozirgi kungacha yozuvlar
- 8 ta asosiy indeks
Web of Science fanning turli sohalarini qamrab oluvchi ma'lumotlar bazasi bo'lsa-da, platformada hali ham texnik fanlar ustunlik qiladi.
Web of Science ma'lumotlar bazasi tuzilishi
Ma'lumotlar bazasining asosini alohida indekslardan iborat Web of Science Core Collection tashkil etadi.
Web of Science Core Collection indekslari
- Science Citation Index Expanded (SCIE) – kengaytirilgan iqtibos indeksi bo'lib, u 182 fan fanlari bo'yicha 9 mingdan ortiq jurnallarni o'z ichiga oladi.
- Social Sciences Citation Index (SSCI) – ijtimoiy fanlar iqtibos indeksi 47 fan bo'yicha 3,5 mingdan ortiq nashrlarni o'z ichiga oladi.
- Arts & Humanities Citation Index (AHCI) – san'at va gumanitar fanlar uchun iqtiboslar indeksi 25 fan bo'yicha 1,8 mingdan ortiq nashrlarni o'z ichiga oladi.
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) – yangi manbalardan iqtiboslar indeksi 250 dan ortiq fanlardan 9 mingdan ortiq nashrlarni o'z ichiga oladi.
- Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S) – fan va texnologiyaning barcha sohalarini qamrab oladi.
- Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH) – indeksi ijtimoiy va gumanitar fanlarni qamrab oladi.
- Book Citation Index – Science (BKCI-S) – tabiiy va texnika fanlari sohasidagi ilmiy kitoblar va kitob bo'limlarini qamrab oladi.
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) – ijtimoiy va gumanitar fanlar bo'yicha kitoblar va kitob bo'limlarini indekslaydi.
Eng muhim indekslar SCIE, SSCI va AHCI hisoblanadi, birinchi ikkitasi uchun kvartil va impakt faktor aniqlanadi.
Mintaqaviy ma'lumotlar bazalari
- Chinese Science Citation Database – Xitoy ma'lumotlar bazasi bo'lib, 1989 yildan beri 1300 dan ortiq jurnallarni indekslaydi
- Scientific Electronic Library Online (SciELO Citation Index) Lotin Amerikasi, Ispaniya, Portugaliya, Karib dengizi va Janubiy Afrikada chop etilgan tadqiqotlarni o'z ichiga olgan – ochiq kutubxona. Indekslangan jurnallar soni 2002 yildan beri taxminan 1,5 mingtani tashkil etadi
- Kci Korean Journal Database – ma'lumotlar bazasida 1980 yildan beri 2,5 mingdan ortiq Janubiy Koreya jurnallari mavjud
- ARCI Arabic Citation Index – indeksi Misr hukumati tomonidan moliyalashtiriladi va Clarivate tomonidan yaratilgan. Ma'lumotlar bazasi 2015 yildan beri 600 ga yaqin arab jurnallarini o'z ichiga oladi
Web of Science tematik ma'lumotlar bazalari:
- BIOSIS Citation Index – 1926 yildan hozirgi kungacha biologiya fanlari va tibbiyot sohasidagi 6 mingga yaqin ilmiy jurnallarni o'z ichiga oladi
- BIOSIS Previews – 1926 yildan hozirgi kungacha 6 mingga yaqin ilmiy jurnallardan iborat
- CABI: CAB Abstracts – 1910 yildan hozirgi kungacha qishloq xo'jaligi, tabiiy va boshqa fanlar bo'yicha ilmiy nashrlarni indekslaydi
- Current Contents Connect – yetakchi ilmiy jurnallarning soʻnggi nashrlaridan toʻliq tarkib va izohlarga onlayn kirishni taʼminlaydi
- Data Citation Index – ilmiy ma'lumotlar to'plamlarining tavsiflarini o'z ichiga oladi va ularni Web of Science nashrlari bilan bog'laydi
- Derwent Innovations Index – kimyo, elektrotexnika va muhandislik sohalarida patentlar va ularning iqtiboslarini tez va aniq qidirishni ta'minlaydi
- Grants Index – ma'lumotlar bazasi butun dunyo bo'ylab yetakchi davlat va xususiy tashkilotlar tomonidan taqdim etilgan grantlar haqidagi ma'lumotlarni qidirish imkoniyatini beradi
- MEDLINE – AQSh Milliy Tibbiyot Kutubxonasining biologiya fanlari bo'yicha nufuzli ma'lumotlar bazasi
- Policy Citation Index – ma'lumotlar bazasi 1950 yilda tashkil etilgan bo'lib, davlat siyosatini shakllantirishda foydalanilgan siyosiy hisobotlar, shuningdek, ilmiy nashrlarni o'z ichiga oladi
- Preprint Citation Index – ma'lumotlar bazasi tabiiy fanlar, ijtimoiy fanlar va san'at, shuningdek, gumanitar fanlar jurnallarida rasmiy nashr etilishidan oldin asosiy ilmiy maqolalarning dastlabki nashrlarini o'z ichiga oladi
- Proquest Dissertations & Theses Citation Index – dunyodagi eng yirik dissertatsiyalar va dissertatsiyalar to'plami bo'lib, minglab universitetlarning 5 milliondan ortiq iqtiboslari va 3 million to'liq matnlarini o'z ichiga oladi
- Research Commons – ochiq manba ma'lumotlarini o'z ichiga oladi, bu WoS platformasida indekslanmagan materiallarni qidirishni yaxshilaydi
Web of Science Clarivate mahsulotidir, shuning uchun ma'lumotlar bazasi kompaniyaning barcha ishlanmalari bilan bog'liq. Buning yordamida WoS nashri nafaqat xalqaro hamkorlik uchun imkoniyatlar yaratadi, balki Clarivate tarmog‘i orqali ilmiy izlanishlarni osonlashtirishga yordam beradi.
Web of Science vositalari
- Journal Citation Reports (JCR) – ilmiy jurnallarni tahlil qilish uchun yaratilgan. Ma'lumotlar bazasidan foydalanib, siz jurnallarning ko'rsatkichlarini, xususan Impact Factor, Quarter va boshqalarni ko'rishingiz va nashrlarni bir-biri bilan taqqoslashingiz mumkin.
- Bibliografiya uchun Endnote – dasturi, ilmiy materiallarni qidirish va ulardan iqtibos keltirishni osonlashtiradi.
- Publons – mualliflar, sharhlovchilar va muharrirlar uchun ilmiy yutuqlarni taqdim etish va tadqiqot xulosasini shakllantirish imkonini beruvchi onlayn platformadir.
- Web of Science My Research Assistant – Web of Science funksiyalariga ega mobil ilova.
- Incites – WoS ma'lumotlari asosida muassasalar, tadqiqotchilar va mamlakatlarning ilmiy faoliyatini baholash uchun tahliliy platforma.
Tadqiqotning Web of Science ma'lumotlar bazasida nashr etilishi har bir olimning faoliyatidagi muhim qadamdir. Bu uning ishining ilmiy ahamiyati va xalqaro e'tirofini tasdiqlaydi.
Shu bilan birga, WoS-da indekslangan jurnallar maqolalarga juda qattiq talablar qo'yadi va diqqat bilan ko'rib chiqiladi. Ba'zida tadqiqotchi maqolaning dizayni bo'yicha nashrning asosiy talablarini hisobga olmasligi mumkin. Bu nashr qilish jarayonini sezilarli darajada murakkablashtiradi va ko'plab olimlar maqolani ilmiy jurnalga taqdim etish uchun tayyorlash bosqichida ham muvaffaqiyatli nashr etish imkoniyatini yo'qotadilar.
Web of Science-da nashr qilish kerakmi? Kompaniya bilan bog'laning «Ilmiy Nashrlar»! Biz WoS reyting nashrlarida muvaffaqiyatli nashr etish uchun professional maslahat va ilmiy maqolaning bepul auditini taqdim etamiz. Quyidagi shaklni to'ldirish orqali bepul maslahat oling va menejerimiz tez orada siz bilan bog'lanadi. Muvaffaqiyatli nashrga birga!

Наукометрическая база данных Web of Science является одной из самых популярных и влиятельных научных платформ в мире. Для исследователей публикация в изданиях, индексированных в этой базе, является показателем профессиональной компетентности и влиятельности их научной работы. В этой статье мы рассмотрим, что такое Web of Science, какие индексы цитирования она включает и т.д.
Что такое база данных Web of Science?
Web of Science (WoS) – это мультидисциплинарная платформа, которая начала свою работу в 1997 году. WoS индексирует материалы, начиная с 1864 года, и охватывает тысячи научных изданий. В базу входят журналы, прошедшие строгий отбор и относящиеся к различным индексам цитирования и коллекциям.
Контент Web of Science
- 34+ тыс. рецензируемых журналов в Core Collection
- 120+ тыс. научных книг (через Book Citation Index)
- 1,4 млрд цитат
- Записи с 1864 года по сегодняшний день
- 8 основных индексов
Хотя Web of Science и является базой данных, охватывающей различные области науки, на платформе все же преобладают дисциплины технического направления.
Структура базы данных Web of Science
Основой базы является Web of Science Сore Сollection, которая состоит из отдельных индексов.
Индексы Web of Science Core Collection
- Science Citation Index Expanded (SCIE) – расширенный индекс цитирования, в который входят более 9 тыс. журналов по 182 предметным дисциплинам.
- Social Sciences Citation Index (SSCI) – индекс цитирования социальных наук, содержит более 3,5 тыс. изданий по 47 предметным дисциплинам.
- Arts & Humanities Citation Index (AHCI) – индекс цитирования для искусства и гуманитарных наук, содержит более 1,8 тыс. изданий по 25 предметным дисциплинам.
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) – индекс цитирования новых источников, содержит более 9 тыс. изданий из более чем 250 дисциплин.
- Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S) – охватывает все области науки и техники.
- Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH) – индекс охватывает социальные и гуманитарные науки.
- Book Citation Index – Science (BKCI-S) – охватывает научные книги и разделы книг в области естественных и технических наук.
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) – индексирует книги и разделы книг по социальным и гуманитарным наукам.
Наиболее важными индексами считаются SCIE, SSCI и AHCI, причем для первых двух определяются квартиль и импакт-фактор.
Региональные базы данных Web of Science
- Chinese Science Citation Database – китайская база данных, индексирующая более 1300 журналов, начиная с 1989 года
- Scientific Electronic Library Online (SciELO Citation Index) – библиотека открытого доступа, содержащая исследования, опубликованные в Латинской Америке, Испании, Португалии, странах Карибского бассейна и Южной Африке. Число индексируемых журналов составляет примерно 1,5 тыс., начиная с 2002 года
- KCI Korean Journal Database – база содержит южнокорейские журналы, число которых составляет более 2,5 тыс., начиная с 1980 года
- ARCI Arabic Citation Index – индекс финансируется правительством Египта и создан компанией Clarivate. В базу входят примерно 600 арабских журналов, начиная с 2015 года
Тематические базы данных Web of Science
- BIOSIS Citation Index – содержит около 6 тыс. научных журналов в области биологических наук и медицины, начиная с 1926 года и по сегодняшний день
- BIOSIS Previews – состоит примерно из 6 тыс. научных журналов, начиная с 1926 года и по сегодняшний день
- CABI: CAB Abstracts – индексирует научные издания по аграрным, естественным и другим наукам, начиная с 1910 года и по сегодняшний день
- Current Contents Connect – предоставляет онлайн-доступ к полному содержанию и аннотациям из последних опубликованных выпусков ведущих научных журналов
- Data Citation Index – содержит описания научных наборов данных и связывает их с публикациями в Web of Science
- Derwent Innovations Index – обеспечивает быстрый и точный поиск патентов и их цитат в химической, электротехнической и машиностроительной сферах
- Grants Index – база предоставляет возможность осуществлять поиск информации о грантах, которые были предоставлены ведущими государственными и частными организациями со всего мира
- MEDLINE – авторитетная база данных по биологическим наукам Национальной медицинской библиотеки США
- Policy Citation Index – база основана в 1950 году и содержит политические отчеты, а также научные публикации, которые использовались для формулирования государственной политики
- Preprint Citation Index – база содержит препринты ключевых научных статей до их официальной публикации в журналах в области естественных наук, социальных наук и искусства, а также гуманитарных наук
- ProQuest Dissertations & Theses Citation Index – крупнейшая в мире коллекция диссертаций и дипломных работ, содержащая более 5 млн цитат и 3 млн полных текстов работ из тысяч университетов
- Research Commons – содержит данные из открытых источников, что позволяет улучшить поиск материалов, которые не индексируются на платформе WoS
Web of Science является продуктом компании Clarivate, поэтому база связана со всеми разработками компании. Благодаря этому публикация в WoS не только создает возможности для международного партнерства, но и способствует облегчению научных поисков с помощью сети Clarivate.
Инструменты Web of Science
- Journal Citation Reports (JCR) – создана для анализа научных журналов. С помощью базы можно просмотреть метрики журналов, в частности Impact Factor, квартиль и т.д., и сравнить издания между собой.
- Endnote – программа для библиографии, упрощает поиск научных материалов и их цитирование.
- Publons – онлайн-платформа для авторов, рецензентов и редакторов, позволяющая представлять научные достижения и формировать исследовательское резюме.
- Web of Science My Research Assistant – мобильное приложение с функциями Web of Science.
- InCites – аналитическая платформа для оценки научной деятельности учреждений, исследователей и стран на основе данных WoS.
Публикация исследования в базе данных Web of Science является важным этапом в карьере каждого ученого. Она подтверждает научную значимость и международную узнаваемость его работы.
В то же время журналы, индексируемые в WoS, предъявляют очень строгие требования к статьям и имеют тщательное рецензирование. Иногда исследователь может не учесть основные требования издания по оформлению статьи. Это значительно усложняет процесс публикации, и многие ученые теряют шанс на успешную публикацию еще на этапе подготовки статьи к подаче в научный журнал.
Нужна публикация в Web of Science? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации»! Мы предоставим профессиональную консультацию и бесплатный аудит научной статьи для успешной публикации в рейтинговых изданиях WoS. Получите бесплатную консультацию, заполнив форму ниже, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к успешной публикации!