Kvartil scientometrik dunyodagi asosiy ko'rsatkichlardan biri bo'lib, jurnallar reytingini boshqarishga yordam beradi. Scopus ma'lumotlar bazasida Kvartil ilmiy nashrlarning sifati va ta'sirini baholashda muhim rol o'ynaydi. Ammo jurnal kvartili nima va nima uchun bu juda muhim?
Scopusda kvartil nima?
Kvartil - bu ko'rsatkich bo'lib, unga asosan Scopusdagi barcha jurnallar ularning iqtibos darajasiga ko'ra to'rt guruhga bo'linadi. Jurnallar CiteScore tomonidan tartiblanadi, u ma'lum bir vaqt ichida maqolalarning iqtibos soniga qarab hisoblanadi.
Barcha Scopus jurnallari to'rt guruhga (yoki kvartilga) bo'linadi:
- Q1 - Ushbu toifaga eng ko'p iqtibos keltiriladigan eng nufuzli nashrlarning 25% ni o'z ichiga oladi
- Q2- jurnallarning eng yuqori 50% ga kiruvchi, ammo iqtibos darajasi bo'yicha Q1 jurnallaridan bir oz past bo'lgan yuqori sifatli nashrlar
- Q3 – iqtibos darajasi bo'yicha 50-75% nashrlarni qamrab oladi, asosan yuqori ixtisoslashgan mavzulardagi materiallar nashr etiladi
- Q4 - Scopus-da eng past ko'rsatkich va eng past ballarga ega bo'lgan yosh jurnallar.
Jurnalni uning kvartiliga nisbatan qanday tanlash mumkin?
Q1 toifasidagi jurnallar ilmiy nashrlarning "elita" hisoblanadi. Bu global ilmiy hamjamiyatda katta obro'ga ega bo'lgan o'z mavzularidagi eng nufuzli jurnallar. Birinchi chorakdan nashrlar CiteScore bo'yicha jurnallar ro'yxatining eng yuqori 25% ni egallaydi.
Birinchi chorak jurnallari ilmiy tadqiqotlar sifatiga qo'yiladigan eng yuqori talablarga ega bo'lib, faqat eng yaxshi ilmiy maqolalarni chop etish uchun tanlab oladi. Taqrizchilar va muharrirlar maqolalarni natijalarning o'ziga xosligi va ilmiy jamoatchilik uchun ahamiyati uchun sinchkovlik bilan tekshiradilar. Q1 jurnali tavsiyalariga rioya qilmaslik mualliflar o'rtasida raqobat kuchayib borayotganligi sababli chopdan voz kechishga olib kelishi mumkin. Shuning uchun, Q1 jurnallarida chop etishga tayyorgarlik oldindan boshlanishi kerak, har bir bosqichni diqqat bilan rejalashtirish kerak.
Ikkinchi kvartilga mansub nashrlar ilmiy doiralarda ham yuqori obro'ga ega, ammo 25% dan 50% gacha oraliqda. Ular birinchi kvartildagi jurnallardan bir oz pastroq, ammo ular iqtibos stavkalariga ham katta ta'sir ko'rsatadi.
Shu bilan birga, Q2 jurnallarida nashr etish darajasi Q1 bilan solishtirganda yuqori, ammo jurnalning yo'nalishiga, muharrirlar va sharhlovchilarning ish yukiga, shuningdek yiliga sonli soniga qarab jarayon uzoq davom etishi mumkin. Bu erda raqobat ham yuqori, ammo maqolani qabul qilish ehtimoli birinchi chorakdagi jurnallarga qaraganda yuqori. Chiqish darajasi past, ammo hali ham muhimdir.
Agar maqsadingiz tadqiqot natijalarini Scopus-da nashr etish bo'lsa va siz tadqiqot safaringizning boshida bo'lsangiz, Q3-Q4-dan kam keltirilgan va ta'sirchan nashrlarga e'tibor berishni tavsiya etamiz. Bunday jurnallarda maqola chop etish osonroq va tezroq, chunki nisbatan yosh istiqbolli nashrlar material tanlashda kamroq talabchan va moslashuvchan. CiteScore bo'yicha uchinchi va to'rtinchi choraklarga kiruvchi jurnallar ro'yxatda quyi o'rinlarni egallashiga qaramasdan ularda maqola joylashtirish ilmiy sohada muhim yutuq hisoblanadi va ilmiy muassasalar, moliyalashtiruvchi tashkilotlar va boshqa moliyalashtiriladigan tashkilotlar tomonidan e'tiborga olinadi.
Q1-Q2 jurnallarida nashr etish: Birinchi va ikkinchi kvartillardagi nashrlar kimlarga mos keladi?
Q1 va Q2 jurnallarida chop etilgan nashrlar xalqaro ilmiy e'tirofga sazovor bo'lish, obro'sini mustahkamlash, eng yaxshi ilmiy muassasalarda nufuzli lavozimlarni egallash, O-1 va EB-1 "iste'dod vizalari" ga murojaat qilgan barcha olimlar uchun javob beradi. Nufuzli nashrlarda chop etish – katta yutuq va ulkan mas'uliyatdir. Dotsentlar, katta ilmiy xodimlar va professorlar kabi katta ilmiy tajribaga ega tadqiqotchilar Q1-Q2 jurnallariga joylashtirish uchun ariza berishlari mumkin. O'zbekistonda ilmiy faoliyatni qo'llab-quvvatlash doirasida mamlakatning ilm-fanni xalqaro darajada qo'llab-quvvatlash va rivojlantirish bo'yicha umumiy strategiyasiga mos keladigan 1-chorakning 2-choragi jurnallarida chop etilishi uchun moliyaviy rag'batlantirish nazarda tutilgan. Bunday to'lovlar miqdori muayyan oliy o'quv yurtiga yoki ilmiy muassasaga, shuningdek jurnal reytingiga bog'liq.
Xalqaro grant dasturlari, shuningdek, eng nufuzli Scopus jurnallarida chop etilgan (Q1-Q2) nashrlarga qaratilgan. Homiylar birinchi navbatda eng yuqori scientometrik ko'rsatkichlarga ega jurnallarda nashr etilgan nomzodlarni ko'rib chiqadilar.
Q3-Q4 jurnallarida nashr etish kerakmi?
Uchinchi va to'rtinchi kvartillardagi nashrlar Q1-Q2-ga qaraganda kamroq ta'sirga ega. Shunga qaramay, ushbu jurnallar Scopus-da ham indekslanadi, ya'ni ular xalqaro miqyosda tan olingan. Bunday nashrlar o'z faoliyatini yangi boshlagan yosh olimlar - fan nomzodlari, falsafa doktorlari, fan doktorlari uchun javob beradi.
Iqtibos indekslarining past ko'rsatkichlariga qaramay, Q3 va Q4 o'zlarining afzalliklariga ega:
- maqolalarni ko'rib chiqish va chop etish muddatlari 1-chorakka nisbatan qisqaroq.
- To'plamdagi joy uchun mualliflar o'rtasida kamroq raqobat
- Nashrning chiqish darajasi pastligi
- Uchinchi va to'rtinchi kvartillardagi jurnallar kamroq talabchan va kategoriyali
- Vaqt o'tishi bilan bunday jurnallar o'z reytinglarini ikkinchi yoki hatto birinchi chorakga ko'tarishi mumkin, ya'ni ularda nashrlar yanada nufuzli bo'ladi.

Квартиль — один из ключевых показателей в наукометрическом мире, который помогает ориентироваться в рейтинге журналов. В базе данных Scopus Quartile играет важную роль в оценке качества и влияния научных изданий. Но что же такое квартиль журнала, и почему он так важен?
Что такое квартиль в Scopus?
Квартиль — это показатель, на основе которого все журналы в Scopus разделены на четыре группы в соответствии с их цитируемостью. Журналы ранжируются по показателю CiteScore, который рассчитывается исходя из количества цитирований статей за определенный период времени.
Все журналы Scopus делятся на четыре группы (или квартиля):
- Q1 – в данную категорию входят 25% наиболее влиятельных изданий с наивысшими показателями цитируемости
- Q2 – высококачественные издания, которые входят в 50% лучших журналов, но немного уступают журналам Q1 по уровню цитируемости
- Q3 – охватывают 50-75% изданий по уровню цитируемости, в основном публикуют материалы по узкоспециализированным темам
- Q4 – молодые журналы, которые имеют наиболее низкую цитируемость и наименьшие показатели в Scopus.
Как выбрать журнал относительно его квартиля?
Журналы, входящие в категорию Q1, считаются “элитой” научных изданий. Это наиболее престижные журналы в своей предметной области, которые пользуются большим авторитетом в глобальном научном сообществе. Издания из первого квартиля занимают верхние 25% списка журналов по показателю CiteScore.
Журналы первого квартиля предъявляют самые высокие требования к качеству исследований и отбирают только лучшие научные работы для публикации. Рецензенты и редактора тщательно проверяют статьи на предмет оригинальности и значимости результатов для научного сообщества. Любое несоответствие рекомендациям издания Q1 может привести к отклонению публикации в виду большой конкуренции среди авторов. Поэтому подготовку к публикации в журналах Q1 следует начинать заранее, тщательно планируя каждый этап.
Издания из второго квартиля также имеют высокий авторитет в академических кругах, но находятся в диапазоне от 25% до 50%. Они несколько уступают журналам из первого квартиля, но также имеют большое влияние и показатели цитируемости.
В то же время скорость публикации в журналах Q2 выше, чем в Q1, но процесс все равно может быть долгим, в зависимости от направленности журнала, загруженности редакторов и рецензентов, а также количества выпусков в год. Конкуренция здесь тоже высока, но шансы на принятие статьи выше, чем в журналах из первого квартиля. Процент отказов ниже, но все равно значителен.
Если ваша цель — публикация результатов исследования в Scopus, и вы находитесь в начале своего исследовательского пути, рекомендуем обратить внимание на менее цитируемые и влиятельные издания из Q3-Q4. Опубликовать статью в таких журналах проще и быстрее, так как относительно молодые перспективные издания менее требовательные и более гибкие в выборе материалов. Несмотря на то, что журналы третьего и четвертого квартиля занимают нижние позиции в списке по показателю CiteScore, размещение статьи в них считается весомым достижением в научной сфере и учитывается научными учреждениями, спонсорами и другими финансируемыми организациями.
Публикация в журналах Q1-Q2: кому подойдут издания из первого и второго квартиля?
Публикации в журналах Q1 и Q2 подходят для исследователей, стремящихся к международному научному признанию, укреплению своей репутации, получению престижных должностей в лучших научных учреждениях, всем научным деятелям, претендующим на “визы талантов” O-1 и EB-1. Публикация в таких авторитетных изданиях – это весомое достижение и большая ответственность. Претендовать на размещение статьи в журналах Q1-Q2 могут исследователи с большим академическим опытом: доценты, старшие научные исследователи и профессора. В рамках мер поддержки научной деятельности в Узбекистане предусмотрены финансовые стимулы для публикаций в журналах Q1-Q2, что соответствует общей стратегии страны по поддержке и развитию науки на международном уровне. Размер таких выплат зависит от конкретного высшего учебного заведения или научного учреждения, а также от рейтинга журнала.
Международные грантовые программы также ориентированы на публикации в наиболее престижных журналах Scopus (Q1-Q2). Спонсоры в первую очередь рассматривают кандидатов с публикациями в журналах с наивысшими наукометрическими показателями.
Стоит ли публиковаться в журналах Q3-Q4?
Издания из третьего и четвертого квартилей имеют меньшее влияние, чем Q1-Q2. Тем не менее, данные журналы также индексируются в Scopus, а значит признаны на международном уровне. Такие издания подойдут для молодых ученых, которые только начинают свою карьеру, — кандидатам наук, докторам философии, докторам наук.
Несмотря на невысокие показатели индексов цитирования Q3 и Q4 имеют свои преимущества:
- сроки рассмотрения и публикации материалов короче, чем в Q1-Q2
- меньшая конкуренция среди авторов за место в выпуске
- низкий процент отказов в публикации
- журналы третьего и четвертого квартиля менее требовательны и категоричны
- со временем такие журналы могут повысить свой рейтинг до второго или даже первого квартиля, а значит публикации в них также станут престижнее.
Нужна публикация в Scopus? Не знаете, какой журнал подойдет вам лучше для публикации научной статьи? Мы помогаем ученым со всего мира достичь успешной индексации исследований как в наиболее сложных и престижных для размещения журналах (Q1-Q2), так и в изданиях с менее строгими требованиями — Q3-Q4. Чтобы получить бесплатную консультацию, оставьте свои контакты в форме ниже.