Scopus va Web of Science ilmiy makonda eng katta og'irlikka ega bo'lgan ikkita global ilmiy-tadqiqot ma'lumotlar bazasidir. Ilmiy platformalardan birini tanlash bir nechta omillarga, jumladan nashrning istiqbollariga, ta'lim muassasasi yoki tashkilotning talablariga va ilmiy sohaning xususiyatlariga bog'liq. Ushbu maqolada biz olimlarning asosiy zamonaviy qiyinchiliklarini tahlil qilamiz - qaysi birini tanlash yaxshiroq: Scopus yoki Web of Science?
O'zbekistondan olimlarga qo'yiladigan me'yoriy talablar
So'nggi yillarda O'zbekiston ilmiy faoliyatni qo'llab-quvvatlash va rivojlantirish bo'yicha turli xil chora-tadbirlarni, shu jumladan, malaka oshirish va kasb-hunarni rivojlantirish uchun adabiyotlarga qo'yiladigan talablarni ko'zlamoqda. Ilmiy darajalar olish uchun O'zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiya vazirligi tomonidan tasdiqlangan raqamda adabiyotlar talab etiladi. Ushbu talablar nafaqat ilmiy nashrlar sonini, balki jurnalning ilmiy-nazariy parametrlarini ham qamrab oladi. Bonuslar va ish haqi oshishi qonunchilik darajasida belgilanadi va maqolalar chop etiladigan jurnalning kvartirasiga bog'liq.
Scopus va Web of Science ikkala ilmiy-tadqiqot tizimi ham O'zbekistonning qonun chiqaruvchi darajasida tadqiqotlarni joylashtirishning izchil platformalari sifatida e'tirof etiladi. Nashr uchun jurnalni tanlashda muayyan ta'lim muassasalari yoki ilmiy tashkilotlar tomonidan ilgari surilgan rasmiy hujjatlar va talablarga e'tibor qaratish lozim.
Nashr uchun scientometric ma'lumotlar bazasini tanlashda e'tibor berilishi kerak bo'lgan asosiy mezonlar:
1. Tarbiya. Avvalo, tadqiqot mavzusi asosida maqola joylashtirish uchun scientometric ma'lumotlar bazasini tanlash kerak. Web of Science ma'lumotlar bazasi tabiiy va aniq fanlar - fizika, kimyo, biologiya, astronomiya, matematika, geografiya va boshqa fanlarga ko'proq qaratilgan. Scopus ijtimoiy fanlar va gumanitar fanlarga e'tibor qaratadi.
2. Ilmiy mazmunning hajmi. Scopus scientometric ma'lumotlar bazasi Web of Science bilan solishtirganda qamrab olingan ilmiy materiallar hajmi bo'yicha kattaroq. Keling, ikkita ilmiy platformani raqamlarda taqqoslaylik:
Scopus:
- indekslar 24 mingdan ortiq tengdoshlar tomonidan ko'rib chiqilgan jurnallar
- 94 milliondan ortiq adabiyotlar
- 24 milliarddan ortiq manbalar
Web of Science:
- 21 mingdan ortiq noyob xalqaro jurnallarni o'z ichiga
- 74 milliondan ortiq adabiyotlar
- 1,5 milliarddan ortiq ma'lumot.
3. Ta'sir ko'rsatish metrikalari. Scopus va Web of Science'dagi scientometrik ko'rsatkichlar farqlanadi. Indekslangan adabiyotlarning ta'sirini baholash uchun Scopus platformasida quyidagi metrikalar joriy etildi: CiteScore, SJR, SNIP. Fan veb-sayti - JCR, ta'sir omili. Shu bilan birga, ikkita scientometric ma'lumotlar bazasi uchun "umumiy ko'rsatkichlar" mavjud - Kvartil, Foizile.
4. Iqtibosning chuqurligi. Web of Science ilmiy ma'lumotlarga (1900 yildan beri) katta e'tibor qaratgan bo'lsa, Scopus zamonaviy manbalarga qaratilgan.
5. Maqolalarni indekslash. Nashrlar Scopus tizimida tezroq indekslanadi, chunki bu ma'lumotlar bazasi jurnallarning keng doirasini o'z ichiga oladi, shu jumladan ko'p sonli yangi nashrlar. Scopusda ilmiy materiallarni tekshirish tartiblari odatda Web of Science-ga qaraganda kamroq qat'iy bo'ladi, bu esa maqolalar ma'lumotlar bazasida tezroq paydo bo'lish imkonini beradi.
Qaysi ilmiy ma'lumotlar bazasi yaxshiroq - Scopus yoki Web of Science?
Bir maʼlumotlar bazasi boshqasidan yaxshiroq desak mubolagʻa boʻlmaydi. Platformalar raqobatlashishdan ko'ra bir-birini to'ldiradi. Ilmiy-tadqiqot xizmatini tanlashda sizga quyidagi mezonlarga amal qilishni tavsiya etamiz: nashrning maqsadi, o'quv yurtining ilmiy unvon yoki ilmiy daraja olish talablariga javob beradi. Bundan tashqari, ma'lumotlar bazasini tanlashda sizning ishingiz maqsadli auditoriyaga qaysi jurnallar ko'rinadi va qaysi ma'lumotlar bazalari sizning sitatangiz va indekslash ehtiyojlaringizga ko'proq mos keladi.
"Ilmiy nashrlar" kompaniyasining mutaxassislari ilmiy jurnal va scientometric ma'lumotlar bazasini tanlash dilemmasini hal qilishadi. Ikkala ma'lumotlar bazasida ham nashr uchun xizmatlarni taqdim etamiz. Bizning xizmatlarimiz haqida batafsil ma'lumot olish uchun quyidagi sohadagi aloqa ma'lumotlaringizni to'ldiring.

Scopus и Web of Science – две глобальные наукометрические базы данных, которые имеют наибольший вес в научном пространстве. Выбор одной из научных платформ зависит от нескольких факторов, включая цели публикации, требования учебного заведения или организации и специфику научной области. В данной статье мы разберем главную современную дилемму ученых – что лучше выбрать: Scopus или Web of Science?
Нормативные требования для ученых из Узбекистана
В последние годы в Узбекистане были приняты различные меры по поддержке и развитию научной деятельности, включая требования к публикациям для повышения квалификации и продвижения по карьерной лестнице. Для получения ученых степеней необходимы публикации в количестве, утвержденном Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. Эти требования охватывают не только количество научных публикаций, а также наукометрические параметры журналов. Премии и прибавки к зарплате закреплены на законодательном уровне и зависят от квартиля журнала, в котором опубликованы статьи.
Обе наукометрические системы, Scopus и Web of Science, признаны на законодательном уровне в Узбекистане в равной степени как авторитетные платформы для размещения исследований. При выборе журнала для публикации следует ориентироваться на официальные документы и требования, выдвигаемые конкретными учебными заведениями или научными организациями.
Основные критерии, на которые следует обратить внимание при выборе наукометрической базы данных для публикации:
Дисциплина. Выбирать наукометрическую базу данных для размещения статьи следует прежде всего исходя из тематики исследования. БД Web of Science больше ориентирована на естественные и точные науки – физика, химия, биология, астрономия, математика, география и другие дисциплины. Scopus держит фокус на общественных и гуманитарных дисциплинах.
Объем научного контента. Наукометрическая база данных Scopus является более крупной по объему охватываемых научных материалов по сравнению с Web of Science. Сравним две научные платформы в цифрах:
Scopus:
индексирует более 24 тыс. рецензируемых журналов
более 94 млн публикаций
больше 24 млрд цитирований
Web of Science:
включает больше 21 тыс. уникальных международных журналов
более 74 млн публикаций
больше 1,5 млрд цитирований.
Метрики влиятельности. Наукометрические показатели в Scopus и Web of Science отличаются. На платформе Scopus введены следующие метрики для оценки влиятельности индексируемых изданий: CiteScore, SJR, SNIP. Web of Science – JCR, Impact Factor. В тоже время есть “общие индикаторы” для двух наукометрических баз данных – Quartile, Percentile.
Глубина цитирования. Web of Science имеет большую глубину научного цитирования (начиная с 1900 года), в то время как Scopus ориентирован на современные источники.
Индексация статей. Публикации индексируются быстрее в системе Scopus, так как эта база данных охватывает более широкий спектр журналов, включая большее количество новых изданий. Процедуры проверки научных материалов в Scopus обычно менее строгие, чем в Web of Science, что позволяет статьям быстрее появляться в базе данных.
Какая наукометрическая база данных лучше – Scopus или Web of Science?
Невозможно однозначно утверждать, что одна база данных лучше другой. Платформы скорее дополняют друг друга, чем конкурируют. При выборе наукометрического сервиса рекомендуем руководствоваться следующими критериями: цель публикации, требования учебного заведения для получения академической должности или ученых степеней. Также при выборе базы данных важно учитывать, в каких журналах ваша работа будет наиболее видимой для вашей целевой аудитории и какие базы данных больше соответствуют вашим потребностям по цитируемости и индексации.
Специалисты компании “Научные Публикации” решают дилемму выбора научного журнала и наукометрической базы данных. Мы предоставляем услуги по публикации в обеих базах данных. Чтобы получить больше деталей касательно наших услуг, заполните свои контактные данные в поле ниже. Персональный менеджер свяжется с вами в течении рабочего дня.