Ko'pgina olimlar global ma'lumotlar bazalarida ilmiy maqolalarni nashr etishda qiyinchiliklarga duch kelishmoqda Scopus va Web of Science. Yuqori sifatli original tadqiqotlar muvaffaqiyatli nashrning faqat yarmidir. Oldinda muharrirlar tomonidan baholash, ilmiy ishlarni tadqiq qilish va chop etish bosqichi turibdi. Maqolani muvaffaqiyatli joylashtirish uchun siz nashr jarayonining barcha nuances chuqur bilimga muhtoj. Bugun biz dolzarb savol tug'diramiz: ilmiy maqolani mustaqil ravishda nashr etish mumkinmi yoki ilmiy konsalting kompaniyasidan yordam so'rash yaxshimi?
O'z-o'zidan nashr etish: ijobiy va salbiy tomonlari
Maqolani mustaqil tarzda nashr etish puxta tayyorgarlik ko'rish va jurnalning belgilangan qoidalar va tavsiyalariga rioya qilishni talab qiladi. O'z-o'zidan nashr etishning afzalliklari bor, ammo u ko'plab muammolarga ham ega.
Qanday qilib ilmiy maqolani mustaqil ravishda nashr etishingiz mumkin?
Ilmiy maqolani nashr etish ehtiyotkorlik bilan tayyorgarlik va tafsilotlarga e'tibor berishni talab qiladigan oson jarayon emas. Agar siz o'zingizning tadqiqotlaringizni nashr etishga qaror qilsangiz, muvaffaqiyatli nashrga olib boradigan qiyin yo'lni bosib o'tishga yordam beradigan tezkor qo'llanma:
- Original tadqiqot qiling va yuqori sifatli maqola yozing. Yodingizda bo'lsin, nufuzli ilmiy jurnalda faqat noyob asarlar chop etilishi mumkin.
- Tadqiqot ishingizga mos keladigan nashrni tanlang. Jurnalni qidirishda ixtisoslik, ilmiy ko'rsatkichlar va nashrning obro'si kabi mezonlarni hisobga oling.
- Asarni rad etish ehtimolini minimallashtirish uchun maqolani jurnal talablariga muvofiq tahrir qiling va tahrir qiling.
- Maqolani akademik ingliz tiliga tarjima qiling. Xalqaro jurnallarning ushbu talabi e'tiborga olinmasligi kerak, chunki chop etish uchun rad etilmaydi.
- Ishlarni tahririyatga topshiring va kerak bo'lganda tuzatishlar kiritishga tayyor bo'ling.
- Agar sizning maqolangiz qabul qilinsa, tahririyat sizga ijobiy javob beradi. Rad javobi berilgan taqdirda, siz har doim ishni boshqa nashrga yuborishga urinib ko'rishingiz mumkin.
O'z-o'zidan nashr etishning afzalliklari
- Xarajatlarni tejash: o'z-o'zidan nashr paytida, Agar nashrning biznes modeli turiga qarab, faqat nashr uchun haq to'laysiz. Lekin bu tejash ahamiyatsiz ekanligini yodda tutish kerak, ayniqsa, maqola hammualliflikda chop etilgan bo'lsa
- Maqola yozishdan tortib, uni ma'lumotlar bazasida indekslashgacha bo'lgan jarayonlar ustidan to'liq nazorat. O'z ishingizni nashr etish orqali siz maqolaning mazmuni va uning dizayni ustidan to'liq nazoratni saqlab qolasiz. Bu sizga o'z g'oyalaringizni xohlagan tarzda taqdim etish imkonini beradi
- Nufuzli jurnalda maqola chop etilishiga erishish butunlay sizniki. O'zingizning nashr etishning barcha qiyin bosqichlarini muvaffaqiyatli bosib o'tish g'ururlanish uchun muhim sabab bo'lishi mumkin.
O'z-o'zidan nashr etishning qiyinchiliklari
Biz olimlar duch keladigan asosiy qiyinchiliklarni aniqladik:
- Tadqiqot mavzusini tanlash: olimlar tanlangan muammoning potentsialini to'g'ri baholay olmaydigan vaziyatga duch kelishi mumkin. Xalqaro ilmiy hamjamiyat uchun etarlicha ahamiyatga ega bo'lmagan mavzu jurnal tahririyati tomonidan e'tiborsiz qolishi xavfi tug'diradi
- Nashrning muddati: mustaqil nashr uzoq vaqt talab qilishi mumkin, chunki muallif jarayonning barcha bosqichlarini mustaqil ravishda hal qilishi kerak bo'ladi: nashrning talablari bilan tanishish, matnni tahrir qilish, akademik tarjimani bajarish va boshqa tashkiliy masalalarni hal qilish. Bu har bir jihatni tayyorlash va muvofiqlashtirish uchun qo'shimcha vaqtni talab qiladi, shuning uchun nashr qilish muddati kechiktirilishi mumkin
- Ilmiy maqola tuzilishi: IMRAD tuzilishining xalqaro standartlariga mos kelmasligi dastlabki bosqichda taqrizchilar tomonidan maqolani rad etishiga olib kelishi mumkin
- Ishni tahrirlash va formatlash: materiallar nashr rejalashtirilgan nashrning talablariga qat'iy muvofiq tayyorlanishi kerak. Ushbu bosqichda har qanday xatolar maqolani nashr etishni sezilarli darajada kengaytirishi mumkin, eng yomon holatda esa uni rad etishga olib keladi
- akademik tarjima va tahrirlash: Scopus va Web of Science o'z materiallarini asosan ingliz tilida nashr etadilar, shuning uchun ixtisoslashgan terminologiyani benuqson tarjima qilish kerak. Busiz, ish tekshiruv bosqichidan oldin ham rad etilishi xavfi katta
- Plagiat: o'z-o'zidan nashr etilayotganda, iqtiboslar va ishlatiladigan adabiyotlarni sharhlash dizayniga ehtiyot bo'lishingiz kerak. Noto'g'ri iqtibos nufuzli nashrlar uchun qabul qilinishi mumkin bo'lmagan plagiatga tenglashtirish mumkin.
Nimani tanlash kerak: mustaqil nashrmi yoki ilmiy konsalting kompaniyasi yordamidami?
O'z-o'zidan nashr etish va ilmiy konsalting kompaniyasiga murojaat qilish o'rtasidagi tanlov sizning maqsadingizga, tayyorgarlik darajasiga va byudjetga bog'liq. Agar ilmiy maqolalar yozish tajribangiz va qobiliyatlaringizga ishonchingiz bo'lsa, o'z-o'zingizni nashr etish yaxshi echim bo'lishi mumkin. Ammo, agar siz tadqiqot safaringizni endigina boshlayotgan bo'lsangiz va ilmiy maqola tayyorlash va nashr etish tajribangiz bo'lmasa, mutaxassislarning yordami ko'proq mos kelishi mumkin.
Konsalting kompaniyasi bilan hamkorlik, mutaxassislarning tajribasi va professional resurslar va vositalardan foydalanish tufayli maqolani tayyorlash va formatlash uchun sarflangan vaqtni sezilarli darajada qisqartirishi mumkin.
Ilmiy konsalting kompaniyasining xizmatlariga quyidagilar kiradi:
- Nashr narxi
- Muharrirlik ishlarining barcha turlari
- Akademik tarjima va tahrirlash
- turli mutaxassislarning ishi: jurnallar bilan ishlash bo'yicha menejerlar, tahlilchilar, sharhlovchilar va boshqalar.
- Maqola indekslanmaguncha shaxsiy menejerni qo'llab-quvvatlash.
Agar Scopus yoki Web of Science (Web of Science) ga kiritilgan xalqaro reyting jurnalida maqolani chop etishda professional yordam kerak bo'lsa, biz hamkorlikdan mamnun bo'lamiz. Biz xalqaro ma'lumotlar bazalari bilan ishlash bo'yicha 8 yildan ortiq tajribaga egamiz va bu vaqt ichida minglab muvaffaqiyatli loyihalarni yopdik. Biz bilan nashr e'lon qilayotganda siz texnik jarayonlar va tashkiliy masalalarga vaqt sarflamaysiz - biz barchasini bajaramiz. Biz va takliflarimiz haqida ko'proq "Xizmatlar" bo'limida bilib olishingiz mumkin.

Многие ученые сталкиваются с трудностями публикации научных статей в глобальных базах данных Scopus и Web of Science. Качественное оригинальное исследование — это только полпути к успешной публикации. Впереди вас ждет этап оценки редакторами, рецензирование и непосредственно публикация научной работы. Для успешного размещения статьи необходимы глубокие знания всех нюансов публикационного процесса. Сегодня поднимем актуальный вопрос: можно ли опубликовать научную работу самостоятельно или лучше обратиться за помощью к научно-консалтинговой компании?
Самостоятельная публикация: плюсы и минусы
Публикация статьи самостоятельно требует тщательной подготовки и соблюдения установленных правил и рекомендаций журнала. Самостоятельная публикация имеет преимущества, но также кроет в себе много “подводных камней”.
Как опубликовать научную статью самостоятельно?
Публикация научной работы — это непростой процесс, требующий тщательной подготовки и внимания к деталям. Если вы решили опубликовать исследование без посторонней помощи, предлагаем ознакомиться с кратким руководством, которое поможет вам пройти непростой путь к успешной публикации:
Проведите оригинальное исследование и напишите качественную статью. Помните, только уникальные работы имеют шанс на публикацию в престижном научном журнале.
Выберите издание, которое подойдет для вашей исследовательской работы. При поиске журнала учитывайте такие критерии, как специализация, наукометрические показатели и репутация издания.
Вычитайте и отредактируйте статью согласно требованиям журнала, чтобы минимизировать шанс отклонения работы.
Переведите статью на академический английский язык. Это обязательное требование международных журналов не стоит игнорировать, чтобы не получить отказ в публикации.
Отправьте работу в редакцию журнала и будьте готовы внести правки при необходимости.
Если вашу статью примут, редакция журнала уведомит вас положительным ответом. В случае отказа вы всегда можете попробовать отправить работу в другое издание.
Преимущества самостоятельной публикации
экономия средств: при самостоятельной публикации вы оплачиваете только публикационный взнос в зависимости от вида бизнес-модели издания. Но стоит учитывать, что эта экономия незначительная, особенно, если статья публикуется в соавторстве
полный контроль над процессами от написания статьи до ее индексации в базе данных. Публикуя работу самостоятельно, вы сохраняете полный контроль над содержанием статьи и ее оформлением. Это позволяет вам представить свои идеи именно так, как вы этого хотите
достижение публикации статьи в авторитетном журнале полностью принадлежит вам. Успешное преодоление всех сложных этапов публикации самостоятельно может быть значительным поводом для гордости.
Трудности самостоятельной публикации
Мы выделили основные трудности, с которыми сталкиваются ученые:
выбор темы исследования: ученые могут столкнуться с ситуацией, когда они не могут должным образом оценить потенциал выбранной проблематики. Недостаточно актуальная тема для международного научного сообщества рискует быть проигнорированной редакцией журнала
сроки публикации: самостоятельная публикация может занять много времени, так как автору придется самостоятельно решать все этапы процесса: ознакомление с требованиями издания, редактирование текста, выполнение академического перевода и решение ряда других организационных вопросов. Это потребует дополнительных временных затрат на подготовку и координацию каждого аспекта, следовательно, сроки публикации могут затянуться
структура научной статьи: несоотвествие международному эталону структуры IMRAD может привести к отклонению статьи рецензентами еще на начальном этапе
редактура и оформление работы: материалы должны быть подготовлены строго в соответствии с требованиями издания, в котором планируется публикация. Любые ошибки на данном этапе могут значительно продлить сроки публикации статьи, в худшем случае – привести к ее отклонению
академический перевод и пруфридинг: Scopus и Web of Science в основном публикуют свои материалы на английском языке, поэтому необходимо выполнить безупречный перевод профильной терминологии. Без него существует большой риск того, что работа будет отклонена еще до этапа рецензирования
плагиат: при самостоятельной публикации следует быть внимательным к оформлению цитирования и обзора использованной литературы. Некорректное цитирование может приравниваться к плагиату, что недопустимо для авторитетных изданий.
Что выбрать: самостоятельную публикацию или с помощью научно-консалтинговой компании?
Выбор между самостоятельной публикацией и обращением к научно-консалтинговой компании зависит от ваших целей, уровня подготовки и бюджета. Если у вас есть большой опыт написания научных статей и уверенность в своих силах, самостоятельная публикация может стать хорошим решением. Однако если вы только начинаете свой исследовательский путь и не обладаете опытом в подготовке и публикации научной работы, помощь специалистов может быть более целесообразной.
Сотрудничество с консалтинговой компанией может значительно сократить время, затрачиваемое на подготовку и оформление статьи, благодаря опыту специалистов и доступу к профессиональным ресурсам и инструментам.
В услуги научно-консалтинговой компании входит:
публикационный взнос
все виды редакторских работы
академический перевод и пруфридинг
работа разных специалистов: менеджеры по работе с журналами, аналитики, рецензенты и т.д.
сопровождение персонального менеджера до момента индексации статьи.
Если вам нужна профессиональная помощь с публикацией статьи в международном рейтинговом журнале, входящем в Scopus или Web of Science, будем рады сотрудничеству. Мы имеем более 8 лет опыта работы с международными базами данных и за это время закрыли тысячи успешных проектов. При публикации с нами вы не тратите время на технические процессы и организационные вопросы – все это делаем мы. Больше о нас и наших предложениях вы можете узнать в разделе “Услуги”.