Grantlar indeksi maʼlumotlar bazasi ilmiy loyihalar va grant mukofotlarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlashni kuzatish va prognozlash uchun innovatsion vosita sifatida yaratilgan. Web of Science’ning yangi mahsuloti yirik davlat idoralari va xususiy fondlarning grantlari va tadqiqot mablag‘lari haqidagi eng keng qamrovli ma’lumotlarga tezkor kirish imkonini beradi.
Grants Index – yaratilish tarixi va sababi
Grants Index - bu Clarivate Analytics tomonidan Web of Science indekslari to'plamining bir qismi sifatida yaratilgan tadqiqotni moliyalashtirish tendentsiyalarini kuzatish uchun asosiy tahlil vositasi.
Grantlar indeksi quyidagi ma'lumotlarni birlashtiradi:
- Ilgari berilgan 5 million ilmiy grantlar
- Dunyo bo'ylab 400 dan ortiq davlat va xususiy moliya agentliklari
- 1953 yildan hozirgi kungacha
Ma'lumotlar bazasi sizga o'tmishda moliyalashtirilgan Web of Science Core Collection tomonidan indekslangan barcha yirik tadqiqot loyihalari haqida ma'lumot olish va kelajakdagi loyihalar uchun grantlar olish bo'yicha o'z strategiyangizni shakllantirish imkonini beradi.
Homiylik dasturlarini kuzatish uchun ma'lumotlar bazasini yaratish g'oyasi 1990-yillarning oxiri - 2000-yillarning boshlarida, Web of Science asoschilari xizmatning tahliliy imkoniyatlarini faol rivojlantira boshlagan paytda paydo bo'lgan. Natijada, 2024 yil 29 yanvarda Clarivate kompaniyasining yangi mahsuloti Grants Index sotuvga chiqarildi. Ushbu vosita tadqiqotchilarga global moliyalashtirish landshaftining keng qamrovli ko'rinishini taqdim etish orqali loyihani moliyalashtirish strategiyalarini optimallashtirishga yordam berish uchun mo'ljallangan.
Bugungi kunda Grants Index ilmiy hamjamiyat uchun muhim resurs bo‘lib, unga grantlar, stipendiyalar, moliyaviy yordam va ularning ilmiy tadqiqotlar rivojiga ta’siri haqidagi ma’lumotlarni samarali kuzatish va tahlil qilish imkonini beradi.
Grants Index olim uchun qanday foydali?
Grants Index ma'lumotlar bazasi fanning turli sohalari uchun ilgari berilgan grantlar va boshqa turdagi moliyalashtirishlarni kuzatish uchun bugungi kunda eng yaxshi manba hisoblanadi. Asbob sizga quyidagilarga imkon beradi:
- nashr rejasini rejalashtirishni takomillashtirish va grantlar berilgan oldingi tadqiqotlar natijalarini ko'rib chiqish
- homiy tashkilotlardan eng ko'p mablag' oladigan fanlar va bilim sohalari bilan tanishish
- tadqiqot jarayonini optimallashtirish
- tadqiqot mavzulari bo'yicha berilgan grantlar tendentsiyalarini kuzatish
- potentsial homiylar va grant beruvchilar bilan aloqa o'rnatish
- moliyalashtirish manbalarini topish, ilmiy homiylik tendentsiyalarini tahlil qilish
- moliyalashtirish samaradorligi va uning ilmiy yo‘nalishlarni rivojlantirishga ta’siri tahlilini amalga oshirish
- mavjud moliyalashtirishning barcha turlari bilan tanishing: grantlar, stipendiyalar, mukofotlar, mukofotlar, ilmiy tadbirlar (konferentsiyalar, seminarlar, vebinarlar), almashinuv dasturlari, o'quv dasturlari, hamkorlik imkoniyatlari, moddiy yordam va boshqalar.
- moliyalashtirishning asosiy manbalarini tahlil qilish: davlat tashkilotlari va xususiy fondlar
Grantlar indeksining Pivot-RP platformasi bilan integratsiyasi
Grantlar indeksi Pivot-RP platformasi bilan birlashtirilgan bo'lib, u bir nechta toifalar bo'yicha global tadqiqotni moliyalashtirish manzarasi haqida ma'lumot beradi:
1. Yashash mamlakatiga qarab tadqiqotchilar uchun mavjud moliyalashtirish imkoniyatlari
Pivot-RP veb-saytida siz o'z mamlakatingizni tanlashingiz va mumkin bo'lgan homiylik dasturlari sonini va ularning umumiy byudjetini kuzatishingiz mumkin.
2. Intizom bo'yicha moliyalashtirish
3. Davlat moliyalashtirishning asosiy manbalari
4. Dunyodagi eng yaxshi xususiy fondlar
Olimlar va tadqiqot tashkilotlarini moliyalashtiradigan eng yirik xususiy agentliklar reytingi, shuningdek ularning ilmiy loyihalarni homiylik qilish uchun umumiy byudjeti.
5. Mavjud moliyalashtirish turlari
*Boshqalar: ijodiy faoliyat, klinik sinovlar, sanoat yoki biznesni moliyalashtirish, ilmiy nashrlar, tenderlar.
Ilm-fan va fanometriya sohasidagi so'nggi yangiliklardan xabardor bo'lish uchun kompaniya yangiliklariga “Scientific Publications” obuna bo'ling. Grantlar olish imkoniyatini oshirish uchun biz Web of Science maʼlumotlar bazasida joriy tadqiqotlarni joylashtirishni tavsiya qilamiz. Kelajakdagi loyihalarini moliyalashtirish uchun ariza bergan olimlar uchun maxsus taklif “Web of Science nashriyotida chop etish” ishlab chiqdik.

Специализированная база данных Grants Index была создана как инновационный инструмент для отслеживания и прогнозирования финансовой поддержки научных проектов и присуждения грантов. Новый продукт от Web of Science предоставляет быстрый доступ к наиболее обширной информации о грантах и финансировании научных исследований от крупнейших государственных организаций и частных фондов.
Grants Index – история и причина создания
Grants Index – лучший аналитический инструмент для отслеживании тенденций научного финансирования, созданный компанией Clarivate Analytics как часть коллекции индексов Web of Science.
Grants Index объединяет данные о:
- 5 млн научных грантов, предоставленных ранее
- 400+ государственных и частных финансирующих агентствах по всему миру
- начиная с 1953 года по настоящее время
База данных позволяет узнать о всех крупных исследовательских проектах, индексируемых Web of Science Core Collection, которые были профинансированы в прошлом и сформировать собственную стратегию для получения грантов на будущие проекты.
Идея создания базы данных для отслеживания спонсорских программ возникла в конце 1990-х – начале 2000-х годов, когда основатели Web of Science начали активно развивать аналитические возможности сервиса. В результате, 29 января 2024 года был запущен новый продукт от компании Clarivate – Grants Index. Этот инструмент призван помочь исследователям оптимизировать свои стратегии по поиску финансирования проектов, предоставляя комплексное видение глобальной ситуации со спонсированием.
Сегодня Grants Index является важным ресурсом для научного сообщества, позволяя эффективно отслеживать и анализировать информацию о грантах, стипендиях, финансовой поддержке и их влиянии на развитие научных исследований.
Чем полезен Grants Index ученому?
База данных Grants Index – лучший ресурс на сегодняшний день для отслеживания предоставленных ранее грантах и других видах финансирования для различных областей науки. Инструмент позволяет:
- улучшить планирование публикационного плана и изучить опубликованные результаты предыдущих исследований, которым были присуждены гранты
- ознакомиться с дисциплинами и областями знаний, которые получают наибольшее финансирование от спонсорских организаций
- оптимизировать свой исследовательский процесс
- проследить тенденции выданных грантов относительно тематики исследований
- установить контакты с потенциальными спонсорами и грантодателями
- найти источники финансирования, провести анализ трендов в научном спонсорстве
- осуществить анализ эффективности финансирования и его влияния на развитие научных направлений
- ознакомиться со всеми видами доступного финансирования: гранты, стипендии, награды, премии, научные мероприятия (конференции, семинары, вебинары), программы обмена, учебные программы, возможности сотрудничества, материального обеспечения и другое
- проанализировать основные источники финансирования: государственные организации и частные фонды
Интеграция Grants Index с платформой Pivot-RP
Grants Index интегрирован с платформой Pivot-RP, которая дает представление о глобальной ситуации с финансированием исследований по нескольким категориям:
1. Доступные возможности финансирования для исследователей в зависимости от страны проживания
На сайте Pivot-RP вы можете выбрать страну проживания и отследить количество возможных спонсорских программ и их общий бюджет.
2. Финансирование по дисциплинам
3. Основные источники государственного финансирования
4. Лучшие частные фонды мира
Рейтинг лучших частных агентств, которые предоставляют финансирование ученым и исследовательским организациям, а также их общий бюджет для спонсорства исследовательских проектов.
5. Доступные виды финансирования
*Другое: творческая деятельность, клинические испытания, финансирование промышленности или бизнеса, научных публикаций, тендеры.
Подпишитесь на новости компании “Научные Публикации”, чтобы быть в тренде последних событий в области науки и наукометрии. Для того чтобы повысить шансы на получение грантов, рекомендуем размещать актуальные исследования в БД Web of Science. Мы разработали специальное предложение “Публикация в Web of Science” для ученых, которые претендуют на финансирование своих будущих проектов.